Rally Dakar 2019 5η ημέρα: Ο Sam Sunderland ο πιο μεγάλος νικητής (Video)

O αναβάτης της KTM κερδίζει την ειδική, ο Brabec με την Honda παραμένει πρώτος

12.01.2019

Ο αναβάτης της KTM «πήρε» την πέμπτη ειδική αλλά αυτό που σημάδεψε τη νίκη του ήταν πως σταμάτησε να βοηθήσει τον τραυματισμένο Paulo Gonvcalves

Αρχικά ήταν ο αναβάτης Xavier De Soultrait που «κέρδισε προσωρινά» κατακτώντας την πρώτη θέση φτάνοντας στα μέσα του φετινού αγώνα. Όμως τα 10 λεπτά που «έχασε» o Sunderland για να βοηθήσει τον τραυματισμένο συναθλητή του, αφαιρέθηκαν και έτσι ο Βρετανός αναβάτης της KTM πήρε τη νίκη και ταυτόχρονα ανέβηκε στη δεύτερη θέση της γενικής. Ο Γάλλος της Yamaha κατετάγη δεύτερος και κατέχει την 8η θέση της γενικής.

brabec

Μπροστά του είναι ο αναβάτης της αποδεκατισμένης Honda, Ricky Brabec, που αν και τερμάτισε εντέκατος, παρέμεινε στην κορυφή, με 59 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Sunderland.

day 5 dakar

Η πέμπτη ημέρα, συνολικού μήκους 776 χλμ. με 345 χλμ. ειδικής διαδρομής, ήταν από τις καλύτερες για τον Pablo Quintanilla με την Husqvarna που κυριάρχησε στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα. Τέσσερα μόλις χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό όμως η νίκη «γλίστρησε» μέσα από τα χέρια του αντιμετωπίζοντας δυσκολίες και χάνοντας αρκετά λεπτά τερματίζοντας τελικά στην 13η θέση, 7,19’’ πίσω από τον νικητή. Ο Χιλιανός πλέον είναι στην τρίτη θέση της γενικής.

santolino

Στην 3η θέση της πέμπτης ημέρας τερμάτισε ο αναβάτης της Sherco TVS, Lorenzo Santolino, που έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα, τερματίζοντας 4 λεπτά μακριά από πρώτο. Ήταν τόσο γρήγορος που άφησε πίσω του τον Adrien Van Beveren με την Yamaha, που βρίσκετε στην 5η θέση της γενικής πίσω από τον αναβάτη της KTM, Toby Price, ο οποίος ήταν 8ος στο τέλος της ημέρας.

benavides luciano

Στην δεκάδα βρέθηκαν ακόμη δύο αναβάτες της αυστριακής ομάδας. O Luciano Benavides τερμάτισε στην 6η θέση και ο Matthias Walkner στην 10η . Ο πρώτος βρίσκεται στην 13η θέση της γενικής και ο δεύτερος στην 7η .

howes

Ο Andrew Short, μετά την ατυχία του Pablo Quintanilla ήταν το πρώτο Husqvarna στις θέσεις ένα έως δέκα, τερματίζοντας 5ος . Ο Αμερικάνος είναι πλέον 10ος γενικής. Την έκπληξη έκανε ο επίσης Αμερικάνος Skyler Howes, που έφερε μια ακόμη Husqvarna (KLYMCIW Racing) στην πρώτη δεκάδα, αφού τερμάτισε στην 9η θέση.

svitko

Ο «ιδιώτης» Stefan Svitko ξαναμπήκε μέσα στην δεκάδα, τερματίζοντας 7ος και μπήκε στην πρώτη δεκάδα της γενικής, όντας 9ος. H Laia Sanz ήταν 20η και πλέον βρίσκεται στην 19η θέση της γενικής κατάταξης.

sainz

Ο αποκλεισμός του Nicola Dutto και η εγκατάλειψη του Paolo Goncalves δεν στιγμάτισαν μόνο την πέμπτη ημέρα αλλά και όλο τον αγώνα. Σήμερα Σάββατο 12/1 είναι ημέρα ανάπαυσης για τους αγωνιζόμενους. Την Κυριακή ο αγώνας ξεκινάει και πάλι και απομένουν πέντε ακόμη ημέρες για την ολοκλήρωση του. Η έκτη ημέρα του Dakar, από την Arequipa στο San Juan de Marcona, περιλαμβάνει την μεγαλύτερη σε μήκος διαδρομή με 839 χλμ, από τα οποία τα 317 χλμ είναι αυτά της ειδικής διαδρομής.

Stage 6 | Jan 13 | Arequipa to San Juan de Marcona | SS: 317km | Total: 839km
Stage 7 | Jan 14 | San Juan de Marcona to San Juan de Marcona | SS: 323km | Total: 387km

10  ANDREW SHORT ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 17H 19' 28''

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα