Ο μοναδικός αγώνας Hard Enduro που πραγματοποιείται στην Ελλάδα

23.06.2021

Αναβάτες από όλες τις γωνιές τις Ελλάδας και τέσσερις ακόμα χώρες δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στα ποτάμια της Βέροιας και βίωσαν από πρώτο χέρι τι θα πει αληθινό hard enduro

Πηγή: redbull.com

Για τέταρτη χρονιά η Βέροια φιλοξένησε τον μοναδικό αγώνα Hard Enduro που πραγματοποιείται στην Ελλάδα, με τη φήμη του να έχει ξεπεράσει προ πολλού τα σύνορα της χώρας και να προσελκύει για μία ακόμα φορά διεθνείς συμμετοχές. Το διήμερο event ξεκίνησε με τον θεαματικό Πρόλογο του Σαββάτου που καθόρισε και τη σειρά εκκίνησης για τον κυρίως αγώνα της Κυριακής.

riv3r veroia hard enduro

Πέταγε ο Kirchmayer το Σάββατο στον Πρόλογο

Πρόλογος

Μέσα στο όρια της πόλης της Βέροιας στήθηκε μια εντυπωσιακή διαδρομή που διέσχιζε κάθετα τον Τριπόταμο και περιελάμβανε τεχνητά εμπόδια και δυσκολίες που έκαναν τη ζωή δύσκολη σε πολλούς αναβάτες αλλά και που ανέδειξαν τους σωστά προετοιμασμένους. Ταχύτερος όλων ήταν ο Αυστριακός Florian Kirchmayer (Sherco 300) που ταξίδεψε στη χώρα μας στα πλαίσια της προετοιμασίας του για το FIM Hard Enduro World Championship 2021 και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, ολοκληρώνοντας με σχετική ευκολία τη διαδρομή. Δεύτερος, και ταχύτερος Έλληνας, ήταν ο Δημήτρης Τσακατσώνης (Gas Gas 300) που πραγματοποίησε εντυπωσιακό αγωνιστικό come back ενώ με μικρή διαφορά ακολούθησαν ο ΜΧer Παναγώτης Κουζής (ΤΜ 300) και ο τοπικός Γιώργος Νταλιμπίρας (Beta 300) που φάνηκε έτοιμος για την καλύτερη αγωνιστική εμφάνιση της ζωής του.

riv3r veroia hard enduro 2

Σκληρές πτώσεις ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς

Η μέρα της κρίσης

Ο πρόλογος ήταν μόνο μια μικρή γεύση για όσα περίμεναν τους αναβάτες στον αγώνα της Κυριακής. Μπορεί η διαδρομή να είχε περάσματα διαφορετικού βαθμού δυσκολίας ανάλογα με την κατηγορία ωστόσο είναι σίγουρο πως όλοι δοκιμάστηκαν σκληρά, με αποκορύφωμα τους αναβάτες της κατηγορίας “Gold”. Δύο κύκλοι των 35 χιλιομέτρων με περάσματα από stage -όνομα και πράγμα- όπως το “Αβατο”, το “Φαράγγι” και η “Κόλαση” έκαμψαν την αντίσταση των περισσότερων από τους 40 αναβάτες της κορυφαίας κατηγορίας ή των μοτοσυκλετών τους με αποτέλεσμα μόλις δύο αναβάτες να καταφέρουν να ολοκληρώσουν και τους δύο κύκλους της διαδρομής και μόνο ένας να διασχίσει όλα τα stage. Ήταν ο Γιώργος Νταλιμπίρας που φέτος είχε προετοιμαστεί σκληρά για τον αγώνα της πόλης τους και είδε τους κόπους του να πιάνουν τόπο. Οδήγησε πολύ προσεκτικά, με εντυπωσιακή ροή, απέφυγε τα λάθη και τις πτώσεις και ήταν ο μεγάλος νικητής για το 2021.

riv3r veroia hard enduro 3

To stage Hell ήταν πραγματική “κόλαση”.

Δεύτερος κατετάγη ο Kirchmayer που πλήρωσε ακριβά ένα λάθος στην επιλογή διαδρομής μετά το πρώτο stage (μπήκε στη διαδρομή άλλης κατηγορίας) και το βάθρο συμπλήρωσε ο Λεωνίδας Λεοντιάδης (Husqvarna 300) με τέταρτο τον Κωνσταντίνο Σεβαστάκη (Beta 300) και πέμπτο τον Σαράντο Κωνσταντινίδη (Gas Gas 300).

riv3r veroia hard enduro 4

Ο μικρότερος σε ηλικία αναβάτης του αγώνα στην τελευταία κατηφόρα του αγώνα

Έχοντας κατακτήσει την τρίτη θέση το 2016

και έχοντας υποπέσει σε λάθη και ατυχίες το ’18 και το ’19,

φέτος προετοιμάστηκα σκληρά, με μόνο στόχο τη νίκη.

Γιώργος Νταλιμπίρας

riv3r veroia hard enduro 5

Με μοτοσυκλέτα 30 ετών σε αγώνα Hard Enduro

Συμμετοχές που ξεχώρισαν

Μετά από ενάμιση χρόνο χωρίς αγώνα enduro στη χώρα μας, κάθε συμμετοχή έκρυβε σίγουρα μια μικρή ή μεγαλύτερη περιπέτεια. Εδώ όσες ξεχωρίσαμε:

Παναγιώτης Κουζής: Ο κορυφαίος Έλληνας αναβάτης Motocross έδωσε το παρόν και υπέβαλε τον εαυτό του στη σκληρή δοκιμασία του Riv3r διατηρώντας το χαμόγελό του ακόμα και όταν έσπασε ένα σημαντικό εξάρτημα στη μοτοσυκλέτα του (οδηγός αλυσίδας) ανανεώνοντας το ραντεβού του για το 2022.

Horta Dana: Η μοναδική γυναίκα που έλαβε μέρος στον αγώνα, ταξίδεψε από το Ισραήλ και κατάφερε να διακριθεί στην τέταρτη κατηγορία.

Γιάννης Μανέτας: Ο μικρότερος σε ηλικία αναβάτης του αγώνα, μόλις 15 ετών, συμμετείχε με τη μικρότερη μοτοσυκλέτα του αγώνα (ΚΤΜ 125) και κατάφερε να ολοκληρώσει τη διαδρομή της κατηγορίας 3.

Κωνσταντίνος Βύρας: Ταξίδεψε από τη Μυτιλήνη και πήρε μέρος στον αγώνα με μοτοσυκλέτα 30 ετών (ΚΤΜ 250 του 1991)! Σημείωσε τον εντυπωσιακό 59ο χρόνο στον Πρόλογο και πήρε την ακόμα πιο εντυπωσιακή τρίτη θέση στην κατηγορία Iron.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ RIV3R HARD ENDURO 2021

Gold Class

1 Γιώργος Νταλιμπιρας (Beta) 11 check point
2 Florian Kirchmayer (Sherco) 10 c.p.
3 Λεωνίδας Λεοντιάδης (Husqvarna) 10 c.p.
4 Κωνσταντίνος Σεβαστάκης (Beta) 6 c.p.
5 Σαράντος Κωνσταντινίδης (Gas Gas) 6 c.p.