MXGP 6ος αγώνας Λετονία (Kegums): Ακόμη μια νίκη για τον Gajser

Κυρίαρχος ο Jago Geerts στην MX2

26.04.2022

Οι εργοστασιακοί αναβάτες της Honda και της Yamaha, στις κατηγορίες MXGP και MX2 δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης, σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό τους Thomas Kjer Olsen

O Thomas Kjer Olsen βρίσκεται σε κώμα μετά από πτώση στο MXGP της Λετονίας

MXGP

Στον πρώτο αγώνα MXGP, ήταν ο Jorge Prado της Red Bull GasGas Factory Racing που εξασφάλισε την 106η Fox Holeshot της καριέρας του, αφήνοντας πίσω του τον Tim Gajser του ομάδας του HRC και τον Pauls Jonass της Standing Construct Husqvarna Factory Racing.

JONASS 1 MOTOCROSS GP 6 LV 2022

Ο Λετονός μπροστά στους συμπατριώτες προσπέρασε τον Gajser, ενώ ο Prado προσπαθούσε να απομακρυνθεί από τους διώκτες τους δίχως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Προς το τέλος του αγώνα ο Jonass επιτέθηκε στον Prado, όμως ήταν ο Gajser που προσπέρασε τελικά τον Λετονό και στον αμέσως επόμενο γύρο έκανε το ίδιο και στον Prado. O Ισπανός δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να πάρει τον αγώνα μέσα από τα χέρια του Σλοβένου. Λίγα μέτρα πριν το τέλος είχε πτώση λόγω της επαφής της μοτοσυκλέτας του με της CRF450R. Λίγο έλειψε ο αγώνας να είχε άδοξο τέλος και για τον Gajser, όμως ο έμπειρος αναβάτης μπόρεσε και κρατήθηκε όρθιος κατακτώντας ακόμη μία νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα.

Ο Jonass πανηγύρισε από την δεύτερη θέση του βάθρου και ο Ruben Fernandez (Honda 114 Motrorsports) από την τρίτη.

PODIUM MXGP MOTOCROSS GP 6 LT 2022

Στον δεύτερο αγώνα ο Jonassa πήρε την πρώτη Fox Holeshot από τον αγώνα της Τουρκίας το 2019. Πίσω του βρέθηκαν οι Fernandez και Gajser.

Ο Σλοβένος προσπέρασε σχετικά εύκολα τον Ισπανό και πραγματοποιώντας τον ταχύτερο γύρο έκλεισε την διαφορά που τον χώριζε από τον Jonass. Εν τω μεταξύ η ατυχία χτύπησε ξανά τον Prado που μετά από πτώση συνέχισε τον αγώνα από την 17η θέση για να τερματίσει τελικά 13ος .

FERNANDEZ MOTOCROSS GP 6 LV 2022

Στη συνέχεια, ο Bogers πέρασε τον Fernandez στην τρίτη θέσηγια τρίτο, καθώς ο Fernandez πάλεψε να απαντήσει αμέσως, αν και δεν μπόρεσε να το κάνει. Όμως ο Ισπανός στάθηκε τυχερός καθώς ο Bogers έπεσε και όταν σηκώθηκε ήταν πλέον έκτος. Έτσι ο Fernandez ανέκτησε τη θέση του αλλά στο τέλος έχασε την δεύτερη σερί εμφάνισή του στο βάθρο καθώς ο Coldenhoff τον προσπέρασε σχεδόν πάνω στη γραμμή του τερματισμούς

Ο Gajser κέρδισε τον αγώνα, με τον Jonass να πανηγυρίζει δεύτερος μπροστά από τους Coldenhoff, Fernandez και Renaux που μπόρεσαν να αποκρούσουν την πίεση του Bogers.

Ο Gajser με δύο πρώτες θέσεις κατέκτησε άλλη μια νίκη στο GP στη Λετονία, ενώ ο Jonass έκανε έναν αξέχαστο εντός έδρας αγώνα για να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου μπροστά σε ένα τεράστιο πλήθος Λετονών φιλάθλων. Δεν ήταν ο μόνος που πανυγήρισε, καθώς ο Fernandez κατέλαβε την τρίτη θέση, εξασφαλίζοντας το πρώτο του βάθρο στο MXGP!

COLDENHOFF MOTOCROSS GP 6 LV 2022

Αποτελέσματα - Βαθμολογία

ΜΧ2

Ο Jago Geerts ήταν ο θριαμβευτής του αγώνα της Λετονίας με δύο νίκες σε ισάριθμούς αγώνες. Ο Βέλγος ισοβαθμεί πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με τον Tom Vialle (KTM) ο οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με μια πέμπτη και μια τρίτη θέση. Ο Kevin Horgmo της Kawasaki με μια δεύτερη και μια τέταρτη θέση έφυγε από την Λετονία με τους βαθμούς της δεύτερης θέσης.

GEERTS MOTOCROSS GP 6 LV 2022

Στις 8 Μαΐου το MXGP επισκέπτεται την Ιταλία για τρίτη φορά φέτος. Η πίστα Maggiora θα φιλοξενήσει τον 7ο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου