Rally Dakar 2022 1o Σκέλος: O Sanders φέρνει την GASGAS στην κορυφή

H GASGAS γίνεται ο 13ος κατασκευαστής που κερδίζει στο Rally Dakar

03.01.2022

Μετά τα δύο μέρη του πρώτου σκέλους του Dakar ο Αυστραλός αναβάτης της GASGAS βρίσκεται στην πρώτη θέση

Ο rookie του 2021 κέρδισε τον πρόλογο (Α’ μέρος του πρώτου σκέλους) χαρίζοντας στην GASGAS την πρώτη της νίκη στο Rally.

Εκκίνηση στον φετινό αγώνα πήραν 409 οχήματα και όλα άρχισαν από την Jeddah της Σαουδικής Αραβίας . Για να φτάσουν στην πολύ μικρή «ειδική» της πρώτης ημέρας – μόλις 19 χιλιόμετρα – έπρεπε να διανύσουν 225 χλμ.

61155 quintanilla dakar rally 2022 stage1

Ο Βασίλης Μπούδρος, ο μοναδικός Έλληνας αναβάτης στο Rally Dakar, τερμάτισε στην 120η θέση σε σύνολο 144 αγωνιζόμενων.

Αποτελέσματα Προλόγου (Α΄ σκέλος – Α’ μέρος)

Με το νικητή να επιλέγει θέση και να ξεκινά από την 15η θέση το δεύτερο μέρος του Α΄ σκέλους ξεκίνησε μέσα στην ομίχλη αφού το βράδυ έβρεξε. Όπως είπε και ο Βασίλης Μπούδρος στο report μετά το τέλος του σκέλους, από τα 333 χιλιόμετρα ειδικής, περισσότερα από 300 ήταν σε άμμο, ενώ όλοι οι αγωνιζόμενοι είχαν διανύσει και άλλα 181 χλμ. συνδετικής διαδρομής.

75524 walkner dakar rally 2022 stage1

Πολλοί ήταν οι αγωνιζόμενοι που καθυστέρησαν «χάνοντας» check ponint με αποτέλεσμα αρκετοί πρωτοκλασάτοι να μείνουν πίσω στην κατάταξη.

Ο δύο φορές νικητής στο MotoGP, Danilo Petrucci, εξέπληξε με την απόδοσή του τερματίζοντας 13ος , 33 λεπτά πίσω από τον Sanders.

75588 boudros dakar rally 2022 stage1

O Βασίλης Μπούδρος κέρδισε αρκετές θέσεις και βρέθηκε στην 96η θέση σε σύνολο 144 αναβατών, με 15 λεπτά ποινής.

Αποτελέσματα Β μέρους Α’ σκέλους

Γενική κατάταξη

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα