FIM Junior MXGP: Η στέψη των Πρωταθλητών στη Μεγαλόπολη

Η Ιταλία κατέκτησε τον τίτλο

02.08.2021

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές στις κατηγορίες ΜΧ65, ΜΧ85 και MX125 αναδείχθηκαν μετά από σκληρές μάχες στον αγώνα που έγινε στην πίστα της Μεγαλόπολης

Ο Haakon Osterhagen (Fantic Motor), είναι ο νέος Πρωταθλητής στην MX125, o Mattia Barbieri (GasGas) πρώτευσε στην ΜΧ85 και ο Aaron Katona (Husqvarna) πήρε τον τίτλο στην μικρότερη κατηγορία της ΜΧ65.

Η πρωτόγνωρη εμπειρία συμμετοχής πολλών Ελλήνων αναβατών σε αγώνα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος είναι σίγουρο πως θα τους βοηθήσει να γίνουν καλύτερη.

START 65 MOTOCROSS JUNIOR 06 GRE 2021

Το πρόγραμμα άλλαξε λόγω του καύσων και όλα τα σκέλη ξεκίνησαν πολύ πρωί ώστε οι αθλητές να μην ταλαιπωρηθούν από τις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Όσοι αγνόησαν τις υψηλές θερμοκρασίες έδωσαν ζωντάνια στην πίστα της Μεγαλόπολης και απόλαυσαν ένα χορταστικό θέαμα από τους αναβάτες που αποτελούν το μέλλον του Παγκόσμιου MX.

MX 125

OSTERHAGEN 125 MOTOCROSS JUNIOR 06 GRE 2021

Ο Haakon Osterhagen με Fantic ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην «μεγάλη» κατηγορία, κερδίζοντας και τα δύο σκέλη Με δύο δεύτερες ο Valerio Lata με KTM κατέλαβε τη δεύτερη και το βάθρο συμπλήρωσε ο Kay Karssemakers με Husqvarna, που τερμάτισε 7ος στον πρώτο αγώνα και τρίτος στον δεύτερο.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία

Ο Μάριος Κανάκης με KTM, που αγωνίστηκε με την Βουλγάρικη ομάδα, κατέκτησε την 22η θέση και ο Καμαρινός Παυλόπουλος είχε την καλύτερη κατάταξη ανάμεσα στις ελληνικές συμμετοχές, τερματίζοντας 25ος με μοτοσυκλέτα της KTM.

MX 85

PODIUM 85 3 MOTOCROSS JUNIOR 06 GRE 2021

O Mattia Barbieri με GasGas ήταν ο νικητής στη μονομαχία με τον Vitezslav Marek με ΚΤΜ. Ο Ιταλός είδε πρώτος την καρό σημαία στον δεύτερο αγώνα και σε συνδυασμό με την τρίτη θέση του πρώτου, κατέκτησε τον τίτλο. Ο Τσέχος αντίπαλός του ήταν συγκέντρωσε τους ίδιους βαθμούς (45), αλλά στο δεύτερο σκέλος ήταν τρίτος. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ούγγρος, Noel Zanocz (Husqvarna) με μια δεύτερη και μια πέμπτη θέση.

Καλύτερος Έλληνας ο Σωτήρης Φωτακής με ΤΜ στη 27η θέση σε σύνολο 40 αναβατών.

MX 65

KATONA 65 MOTOCROSS JUNIOR 06 GRE 2021

Ο Ούγγρος Aron Katona με Husqvarna ήταν ο νικητής και των δύο αγώνων. Με τους ίδιους βαθμούς τερμάτισαν κατά σειρά οι Sleny Goyer με GasGas και Andrea Uccellini με Husqvarna.

Ο καλύτερος Έλληνας ήταν ο Γιώργος Χατζάκης με Yamaha στην 34η θέση.

Κατάταξη ομάδων

BARBIERI 85 MOTOCROSS JUNIOR 06 GRE 2021 0

Η ιταλική ομάδα έφυγε από την Μεγαλόπολη με τον τίτλο, χάρη στα αποτελέσματα των αναβατών της, Valerio Lata, Matti Barbieri και Andrea Uccellini. Η ομάδα της Ουγγαρίας ήρθε δεύτερη και αυτή της Ολλάνδίας τρίτη. Η ελληνική ομάδα ήταν 14η σε σύνολο 22 ομάδων. Τέλος, η ομάδα της Εσθονίας ήταν η νικήτρια του Ride Green Cup και ανταμείφθηκε έτσι για την αφοσίωσή της στην προστασία του περιβάλλοντος.

Βαθμολογία - Κατάταξη ομάδων

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα