Αγώνες Εξωτερικού

WorldSBK 2023 6ος γύρος Donington Park: Ασταμάτητος Bautista - Video από την ανατριχιαστική πτώση τριών αναβατών

Δύο νίκες σε ισάριθμα σκέλη και μια δεύτερη θέση στον αγώνα superpole

03.07.2023

O Bautista κερδίζει παντού. Ακόμη και σε μια πίστα που η Ducati είχε να πανηγυρίσει από το 2011

O Ισπανός μπορεί να μην έφυγε από την Μ. Βρετανία με το απόλυτο των βαθμών, όπως έχει κάνει σε τέσσερις αγώνες φέτος, όμως πήρε δύο νίκες στα ισάριθμα σκέλη και δεύτερη θέση στον αγώνα superpole. Έτσι απομακρύνθηκε κατά 93 βαθμούς από τον Toprak Razgatlioglu (Yamaha) που είναι ο μοναδικός που έχει αμφισβητήσει σε λίγες περιπτώσεις την υπεροχή του δίδυμου Bautista-Panigale V4R.

Α΄ Σκέλος

Ο Jonathan Rea με το Kawasaki ZX-10RR είχε την pole position και το μέχρι τα μέσα του σκέλους οι συμπατριώτες του στις κερκίδες ίσως πίστεψαν πως θα είναι μάρτυρες της πρώτης φετινής του νίκης. Τελικά όμως θα έπρεπε να περιμένουν και άλλο.

52436 JDR R6 Action

Ο Bautista παρ’ ότι βρέθηκε ακόμη και στην τρίτη θέση, με τις προσπεράσεις μεταξύ αυτού του Razgatlioglu και του Rea να διαδέχονται η μία την άλλη, κέρδισε το σκέλος. Ο Ισπανός «έσπαγε» τα ρεκόρ γύρου, έχοντας μπροστά του τον Razgatlioglu στα μέσα του αγώνα. Δεν άργησε να τον προσπεράσει και να κάνει αμέσως διαφορά που του εξασφάλισε την εντέκατη συνεχόμενη νίκη. Τρίτος τελικά ήταν ο Rea.

Αποτελέσματα

Αγώνας Superpole

Η έκβαση του αγώνα των δέκα γύρων ήταν διαφορετική και με τους ίδιους πάντα πρωταγωνιστές. Ο Rea έμεινα στην πρώτη θέση μέχρι τον τελευταίο γύρο, με «κολλημένους» πίσω του του Razgatlioglu και Bautista. Τελικά στην Kawasaki δεν πανηγύρισαν την πρώτη θέση ούτε αυτή τη φορά. Στον τελευταίο γύρο, πρώτα ο Τούρκος και στη συνέχεια ο Ισπανός προσπέρασαν τον Βρετανο που αρκέστηκε στην τελευταία θέση του βάθρου.

55903 JDR R6 Action

Β΄ Σκέλος

Με το ξεκίνημα συνέβη ανατριχιαστικό περιστατικό με εμπλεκόμενους τρεις αναβάτες. Ο Tom Sykes «πέταξε» πολλά μέτρα πάνω από την μοτοσυκλέτα μετά από highsiding. Την BMW του Βρετανού δεν μπόρεσε να αποφύγει ο Michael Ruben Rinaldi (Ducati) και πάνω στον Sykes έπεσε ο Loris Baz (BMW). Sykes και Rinaldi μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο με τον πρώτο να έχει κατάγματα σε δέκα πλευρά και θλαστικά τραύματα σε θώρακα και αστράγαλο και τον δεύτερο να έχει υποστεί διάσειση. Αμέσως το σκέλος διακόπηκε.

Στην επανεκκίνηση Bautista και Razgatlioglu είχαν τον πρώτο λόγο. Ο Ισπανός όμως αυτήν την φορά δεν απειλήθηκε από τον Τούρκο κατακτώντας μια ακόμη νίκη. Τρίτος ήταν ο Danilo Petrucci. Αυτό ήταν το πρώτο βάθρο του Ιταλού στο WorldSBK και το πρώτο της ομάδας του, Barni Racing-Ducati, από το 2018.

56234 JDR R6 Action

Μετά από συγκλονιστική μάχη για την τέταρτη θέση, ο Scott Redding (BMW) επικράτησε του Jonathan Rea.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει στην Imola από τις 14 έως τις 16 Ιουλίου.

Αποτελέσματα - Βαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK