Αγώνες Εξωτερικού

MotoGP Jerez 2024: O Bagnaia επιστρέφει στις νίκες και μειώνει την διαφορά από τον Martin

Πολλές πτώσεις στην ισπανική πίστα

28.04.2024

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις

Μπροστά στους συμπατριώτες του ο Marc Marquez έκανε για μια ακόμη σαφές πως με την Ducati επέστρεψε σε πρωταγωνιστική θέση. Ήταν ο ταχύτερος στις δοκιμές κατακτώντας την pole position, κρατούσε την πρώτη θέση στον αγώνα sprint αλλά έπεσε τέσσερις γύρους πριν το τέλος και έμεινε δεύτερος πίσω από τον Bagnaia στον αγώνα της Κυριακής. Ο Ισπανός με 60 βαθμούς συγκομιδή μετά από τρεις αγώνες βρίσκεται την έκτη θέση της βαθμολογίας.
Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας με 92 βαθμούς πήρε την τρίτη του φετινή νίκη στον αγώνα sprint όμως ήταν ένας από αυτούς που έπεσαν στον κυριακάτικο αγώνα. Η διαφορά από τον δεύτερο Bagnaia είναι 17 βαθμοί και όλα δείχνουν πως ο Ισπανός είναι ένας από τους κύριους διεκδικητές του τίτλου.

motogp jerez 2024 4

Ο Francesco Bagnaia, που έπεσε στον αγώνα sprint με αποτέλεσμα, μείωσε την βαθμολογική απώλεια με την νίκη την Κυριακή. Οι τελευταίοι πέντε γύροι ήταν απίστευτοι, καθώς Bagnaia και Marquez ήταν στις δύο πρώτες θέσεις παλεύοντας για το ίδιο κομμάτι άσφαλτο. Ο Marc Marquez, προσπάθησε να πάρει την πρώτη θέση μετά από 917 ημέρες όμως ο Bagnaia έβρισκε πάντα μια απάντηση στις επιθέσεις του Ισπανού. Τελικά ο Πρωταθλητής τερμάτισε 0,372 δευτ. μπροστά από τον Marquez.

motogp jerez 2024 5

Ο Marco Bezzecchi ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος στο βάθρο κατακτώντας την τρίτη θέση μπροστά από τους Alex Marquez και Enea Bastianini.

motogp jerez 2024 2

Ο Pedro Acosta ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βάθρου στον αγώνα sprint. Ανέλπιστο αποτέλεσμα στο sprint race για τον Dani Pedrosa με την KTM RC16 που πήρε την τρίτη θέση από τα χέρια του Fabio Quartararo, αφού ο αναβάτης της Yamaha μετά τον τερματισμό δέχθηκε ποινή 8 δευτ. λόγω μειωμένης πίεσης στα ελαστικά της M1.

motogp jerez 2024 3

Επόμενος αγώνας στην πίστα του Le Mans από τις 10 έως τις 12 Μαΐου.

Αποτελέσματα Sprint RaceΑποτελέσματα Αγώνα - Βαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

O Ισπανός ήταν ταχύτερος στις δοκιμές - ο μοναδικός που έσπασε το φράγμα του 1:30 - και κατέκτησε δύο νίκες θρίλερ φεύγοντας από την Γαλλία με προβάδισμα 38 βαθμών από τον Francesco Bagnaia
Ο Διευθύνων Σύμβουλος της BMW Motorrad επιβεβαιώνει το ενδιαφέρον της γερμανικής εταιρείας για το MotoGP, αλλά θέτει έναν όρο: "πρώτα πρέπει να κατακτήσουμε τα Superbike"
Ένα διπλός αγώνας MotoGP™ και MotoE™ αυτό το Σαββατοκύριακο για τη Michelin, μπροστά στο μεγαλύτερο κοινό της σεζόν
Οι διοργανωτές του κορυφαίου πρωταθλήματος ισχυρίζονται πως το σπορ θα γίνει πιο ασφαλές, θεαματικό και βιώσιμο