EnduroGP: Πρωταθλητής ο Brad Freeman με Beta (Video)

Οι Πρωταθλητές ανά κατηγορία.

19.10.2021

Στο Langeac της Γαλλίας έπεσε το Σαββατοκύριακο 16-17 Οκτωβρίου η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Enduro.

Επί γαλλικού εδάφους είχαμε τη στέψη των Πρωταθλητών ανά κατηγορία, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βρετανό αναβάτη της Beta, Brad Freeman που κατέκτησε τον τίτλο τόσο στο EnduroGP όσο και στην E3 φθάνοντας αισίως τους επτά παγκόσμιους τίτλους.

betamotor brad freeman endurogp champions 2021 00005

Στη δεύτερη θέση της EnduroGP τερμάτισε ο Ισπανός Josep Garcia της ΚΤΜ o οποίος αναδείχθηκε Πρωταθλητής στην κατηγορία E2, ενώ τρίτος κατετάγη ο Ιταλός Andrea Verona (GasGas) που κατέκτησε τον τίτλο στην Ε1.

ktm josep garcia champions enduro2 2021 00004

Αποτελέσματα - Βαθμολογίες

Στις γυναίκες έλαμψε το άστρο της Laia Sanz (GasGas) που πανηγύρισε τον έκτο Παγκόσμιο τίτλο της καριέρας της στο Enduro. H Ισπανίδα επέστρεψε φέτος στο θεσμό έπειτα από αρκετά χρόνια απουσίας (από το 2016 συγκεκριμένα) όπου συμμετείχε σε άλλα Πρωταθλήματα με εξίσου εντυπωσιακά αποτελέσματα. Σημειώστε ότι φέτος η 35χρονη οδηγός στέφθηκε Πρωταθλήτρια στο TrialGP γυναικών ενώ κέρδισε και το Rally Dakar (κατηγορία γυναικών)!

EnduroGP 2021 Rnd6 12818 1200x800

Πρωταθλητής στην κατηγορία Enduro Junior στέφθηκε ο Matteo Pavoni (TM), ενώ στην Enduro Youth πρώτευσε ο Albin Norrbin (Fantic).

Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU