MotoGP Austria: O τολμών (Binder) νικά!

15.08.2021

Απίστευτη νίκη του Brad Binder στο Red Bull Ring, την έδρα της ΚΤΜ, σε έναν αγώνα που έγινε... ροντέο στους τελευταίους πέντε γύρους λόγω της δυνατής βροχής που έπεφτε.

Κείμενο: Μένιος Κατής

Ο Νοτιοαφρικανός οδηγός πήρε το ρίσκο να μείνει με slicks στο βρεγμένο οδόστρωμα και δικαιώθηκε, αν και όπως είπε στο τέλος χρειάστηκε τη βοήθεια «από τον ουρανό» για να μπορέσει να μείνει όρθιος στην επιφάνεια που θύμιζε... πάγο. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Pecco Bagnaia που αποφάσισε να μπει στα pits και να αλλάξει μοτοσυκλέτα. Ο Τορινέζος αναβάτης της Ducati έκανε εκπληκτικό τελευταίο γύρο καταφέροντας να κερδίσει αρκετό χρόνο και να σκαρφαλώσει μέχρι τη δεύτερη θέση. Το αυτό ισχύει και για τον κάτοχο της pole position και νικητή του προηγούμενου αγώνα στο Red Bull Ring, Jorge Martin που έφερε την Ducati της Pramac στην τρίτη θέση, έχοντας αλλάξει και αυτός μοτοσυκλέτα.

Τέταρτος ήταν ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Joan Mir, ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν ο Luca Marini και ο Iker Lecuona δυο αναβάτες που ρίσκαραν και έμειναν μέχρι το τέλος στην πίστα με slicks. O πρωτοπόρος του Πρωταθλήματος Fabio Quartaro έκλεισε τον αγώνα στην έβδομη θέση καθώς δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την αλλαγή μοτοσυκλέτας, ενώ όγδοος ήταν ο Valentino Rossi στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση έως τώρα. Και αυτός ήταν στους αναβάτες που πήραν το ρίσκο και δεν άλλαξαν μοτοσυκλέτα.

Την δεκάδα συμπλήρωσαν ο Alex Marquez και ο Aleix Espargaro.

Διαφορετικό σενάριο...

Πριν όμως ανοίξουν οι ουρανοί και ανατρέψουν τα δεδομένα, το σενάριο ήταν διαφορετικό. Ο Bagnaia οδηγούσε τον αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, με τον Marc Marquez να παίρνει τα ηνία στον 24ο γύρο, την ώρα δηλαδή που είχε δυναμώσει η ένταση της βροχής. Ο Fabio Quartararo ήταν τρίτος, με τους Martin, Mir, Binder και Aleix Espargaro να ακολουθούν.
Στο παιχνίδι για μια θέση στο βάθρο ήταν και ο Zarco (5ος), αλλά στον 18ο γύρο έχασε το μπροστινό, έπεσε κι εγκατέλειψε, χάνοντας έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Οι πρώτοι που αποφάσισαν να μπουν στα pits για αλλαγή μοτοσυκλέτας ήταν ο Jack Miller και ο Alex Rins στον 23ο γύρο. Παρ' όλα αυτά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν το πλεονέκτημα που τους παρουσιάστηκε με βάση της εξέλιξη του αγώνα, σε καλό αποτέλεσμα, με τον Αυστραλό να τερματίζει στην 11η θέση και τον Ισπανό στην 14η.

MotoGP Austria 21

Δυο γύρους αργότερα ήταν η σειρά των πρωτοπόρων να μπουν για αλλαγή μοτοσυκλέτας, με εξαίρεση τον Binder που πήρε την τολμηρή απόφαση να μείνει στο βρεγμένο οδόστρωμα με slicks. Η διαφορά του από τους υπόλοιπους αναβάτες ήταν χαώδης και από τη στιγμή που κατάφερε να μείνει όρθιος, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της καριέρας του στη μεγάλη κατηγορία. Μετά την πτώση της καρό σημαίας o 26χρονος οδηγός της KTM επιβαρύνθηκε με ποινή τριών δευτερολέπτων για το γεγονός ότι παραβίασε στο τέλος τα όρια της πίστας, αλλά ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά που τον χώριζε από τους υπόλοιπους που δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλος χαμένος του αγώνα ήταν ο Marc Marquez που πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση μέχρι να αλλάξει μοτοσυκλέτα δείχνοντας ικανός να φτάσει στη δεύτερη νίκη του για φέτος. Ωστόσο μετά την αλλαγή μοτοσυκλέτας και ενώ πίεζε να κλείσει τη διαφορά και να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο, είχε πτώση με αποτέλεσμα να χάσει κάθε ελπίδα για καλό πλασάρισμα. Η πτώση της καρό σημαίας τον βρήκε στην 15η θέση.

Στη βαθμολογία, ο Quartararo εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα με 181 βαθμούς, έχοντας πλέον πίσω του τους Bagnaia - Mir που έχουν από 134 βαθμούς. Ακολουθεί ο Zarco με 132.

Το 12ο Grand Prix της σεζόν διεξάγεται στις 29 Αυγούστου στην πίστα του Silverstone.

Αποτελέσματα | Βαθμολογία

Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU