MotoGP Mugello: Νίκη Quartararo αφιερωμένη στον Dupasquier

Aύξησε την βαθμολογική διαφορά

30.05.2021

Ο Γάλλος αναβάτης της Yamaha πήρε μια αδιαμφισβήτητα άξια νίκη. Oliveira με KTM και Mir με Suzuki συμπλήρωσαν το βάθρο

O Quartararo ξεκίνησε καλύτερα απ’ όλους, αν και στα φρένα για την πρώτη στροφή ο Bagnaia με την Ducati μπόρεσε να τον προσπεράσει. Όμως συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ιταλό, που έπεσε στην ένατη στροφή στον δεύτερο γύρο του αγώνα. Ο El Diablo πλέον είχε καθαρή πίστα μπροστά του, όμως πίσω ο Johann Zarco (Pramac Ducati) τον πίεζε.

Η Yamaha είχε σαφέστατο προβάδισμα έναντι της Ducati στα «κλειστά» κομμάτια του Mugello, αλλά η ισχύς της Desmosedici «μάζευε» την διαφορά στις μεγάλες ευθείες της ιταλικής πίστας. Ο Zarco άρχισε να υποχωρεί και μέχρι τον 11ο γύρο βρισκόταν 2,7 δευτ. πίσω από τον συμπατριώτη του. Εν τω μεταξύ όμως ο Oliveira με την KTM είχε κολλήσει πίσω από την Desmosedici.

motogp mugello 2021 4

O Quartararo δεν είχε αντίπαλο, γυρίζοντας σταθερά στο 1:47 και κερδίζοντας τελικά με 2,5 δευτ. διαφορά από τον δεύτερο.

Και ενώ ο Zarco έβλεπε τον αναβάτη της Yamaha να ξεμακραίνει, ανήμπορος να τον ακολουθήσει και έχοντας πίσω του τον Oliveira, το δίδυμο της Suzuki προσπέρασε τον Jack Miller και έχοντας πολύ γρήγορο ρυθμό «έπιασαν» τους Zarco και Oliveira. Η μάχη για τις δύο θέσεις που απέμεναν θα δινόταν μεταξύ τεσσάρων αναβατών.

motogp mugello 2021 10

Στον 11ο γύρο τελικά ο Oliveira προσπερνά το Zarco. Μετά από έναν γύρο και με τον ίδιο τρόπο ο Mir κατέλαβε την τρίτη θέση. Ο Rins έξι γύρους πριν το φινάλε άφησε στην πέμπτη θέση τη μοναδική Ducati που είχε ελπίδες να ανέβει στο βάθρο.

Ο Ισπανός της Suzuki, ένα γύρο αργότερα είχε μία ακόμη πτώση και εγκατέλειψε για τέταρτη συνεχόμενη φορά.

motogp mugello 2021 2

Έμενε να δούμε ποιος θα τερμάτιζε στην δεύτερη και τρίτη θέση. Ο Mir προσπάθησε αλλά ο Οliveira κράτησε τη θέση του έως το τέλος. Αμέσως μετά οι αγωνοδίκες του επέβαλλαν ποινή μίας θέσης, επειδή πάτησε εκτός ορίων πίστας. Ο Mir δεν χάρηκε για πολύ, αφού λίγο αργότερα διαπιστώθηκε πως και αυτός πάτησε εκτός και έτσι οι δύο αναβάτες κράτησαν τις θέσεις που τερμάτισαν τον αγώνα.

motogp mugello 2021 5

Πίσω από τον τέταρτο Zarco τερμάτισε ο Binder κάνοντας δύο τις KTM στην πεντάδα. Ο Miller ήταν έκτος, ο Aleix Espargaro σε έναν ακόμη καλό αγώνα με την Aprilia RS-GP ήταν έβδομος, μπροστά από τον Maverick Vinales που εκκινούσε 13ος . Ο νικητής του 2019 στο Mugellο, Danilo Petrucci τερμάτισε ένατος με την KTM της Tech3 και ο Valentino Rossi «έκλεισε» τη δεκάδα.

motogp mugello 2021 3

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στην πίστα της Catalunya στις 6 Ιουνίου.

Αποτελέσματα                   Βαθμολογία

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK