MotoGP Qatar: Vinales και Yamaha κατατροπώνουν τις Ducati

Τέταρτος εξαιτίας δικού του λάθος ο Πρωταθλητής Joan Mir

28.03.2021

Ο Μaverick Vinales με την Yamaha YZR-M1 ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές του πρώτου Grand Prix της χρονιάς στην πίστα Losail του Κατάρ

Κείμενο: Μένιος Κατής

Στο βάθρο τον πλαισίωσαν ο Johann Zarco με την Ducati της Pramac Racing και ο Pecco Bagnaia στο ντεμπούτο του με την εργοστασιακή ομάδα της Ducati.

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Joan Mir που έκανε τρομερό αγώνα με τη Suzuki, έχοντας ξεκινήσει από την 10η θέση. Και θα μπορούσε κάλλιστα να τερματίσει δεύτερος καθώς πέρασε τους δύο αναβάτες της Ducati δυο γύρους πριν το τέλος, αλλά στην τελευταία στροφή άνοιξε λίγο τη γραμμή του με αποτέλεσμα οι Zarco – Bagnaia, εκμεταλλευόμενοι την ισχύ της Desmosedici τους, να τον αφήσουν εκτός βάθρου.

Πέμπτος ήταν ο Fabio Quartararo με την δεύτερη YZR-M1 της εργοστασιακής ομάδας της Yamaha που στο τελευταίο μέρος του αγώνα έχασε έδαφος, όπως συνέβη και με την περίπτωση του Alex Rins με την GSX-RR (6ος).

Ο Aleix Espargaro έφερε την νέα Aprilia RS-GP στην όγδοη θέση, μόλις 5.9 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει το ιταλικό εργοστάσιο. Πίσω του βρέθηκε ο αδερφός του, Pol Espargaro, που ήταν o πρώτος αναβάτης της Honda.

Κατώτερος των προσδοκιών στο ντεμπούτο του με την εργοστασιακή ομάδα της Ducati, αποδείχθηκε ο Jack Miller, εκ των φαβορί του αγώνα, που τερμάτισε 9ος. Την δεκάδα συμπλήρωσε ο Enea Bastianini της Esponsorama Racing, όντας ο καλύτερος rookie του αγώνα.

motogp qatar 2021 1 3

Απογοητευτικό αγώνα πραγματοποίησαν οι αναβάτες της Petronas Yamaha SRT με τον Valentino Rossi που εκκινούσε από την τέταρτη θέση να τερματίζει 12ος και τον Franco Morbidelli να κλείνει τον αγώνα στην 18η.
Δύσκολο τριήμερο για την KTM, με τον Miguel Olivera να είναι ο καλύτερος αναβάτης της αυστριακής μάρκας τερματίζοντας στην 13η θέση. O «πρωτάρης» με την RC16, Danilo Petrucci είχε πτώση στον πρώτο γύρο.

H εκκίνηση του αγώνα ήταν υπόθεση της Ducati, με τους Bagnaia, Miller, Zarco και Martin να στρίβουν πρώτοι.
Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν ανάλογη, με τους Quartararo - Vinales να ανεβάζουν ρυθμό και σύντομα να «παίζουν» για βάθρο, εκμεταλλευόμενοι τις αρετές των μοτοσυκλετών τους και την αστάθεια που παρουσίαζε στην απόδοσή του ο Miller.

Στον 12ο γύρο ο Vinales ανεβαίνει στη δεύτερη θέση περνώντας τον Zarco κι αρχίζει να πιέζει τον πρωτοπόρο Bagnaia.

Τρεις γύρους αργότερα ο Ισπανός κάνει την κίνησή του και παίρνει τα ηνία από τον Ιταλό. Πίσω τους στο παιχνίδι διεκδίκησης μιας θέσης στο βάθρο μπαίνει και το δίδυμο της Suzuki (Rins - Mir), με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση στον 18ο γύρο και να πιέζει τις Ducati των Bagnaia - Zarco για τη δεύτερη. Δυο στροφές πριν το τέλος κάνει την κίνησή του, περνάει δεύτερος, αλλά βγαίνοντας στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού ανοίγει τη γραμμή του και ζει τον εφιάλτη, βλέποντας τις δύο Desmosedici να τον προσπερνούν αφήνοντάς τον τελικά τέταρτο.

motogp qatar 2021 1 2

Ευχάριστη νότα η παρουσία έστω και λίγων θεατών στην εξέδρα της πίστας. Το 2ο Grand Prix της χρονιάς θα φιλοξενηθεί στην ίδια πίστα στις 4 Απριλίου.

Αποτελέσματα  Βαθμολογία

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK