MotoGP 17ος αγώνας Phillip Island: Θρίλερ (Video)

O Vinales έπεσε στον τελευταίο γύρο

27.10.2019

Ο Marc Marquez πήρε μια ακόμη νίκη, εκμεταλλευόμενος την πτώση του Vinale στον τελευταίο γύρο

Αφού εδραιώθηκε στην πρώτη θέση από τον 10ο γύρο ο κάτοχος της pole position, Maverick Vinales είχε μόνο έναν αντίπαλο. Τον Marquez ο “οποίος” έμεινε πίσω από τον αναβάτη της Yamaha και “μετρούσε” τον αντίπαλό του.

motogp 17 agonas phillip island 4

Ο Πρωταθλητής έκανε την κίνησή του στις αρχές του τελευταίου γύρου και πέρασε στην πρωτοπορία μετά την ευθεία εκκίνησης, τερματισμούς στην στροφή 1. Ο αναβάτης της Honda “έκλεινε την πόρτα” συνεχώς στον Vinales, τηρώντας αμυντική στάση. Στην στροφή 10 ο Ισπανός της Yamaha προσπάθησε να προσπεράσει αλλά η πρόσφυση του μαλακού πίσω ελαστικού “τον πρόδωσε” και βρέθηκε στην άσφαλτο της αυστραλιανής πίστας.

motogp 17 agonas phillip island 9

Με τον Marquez να κερδίζει για 55η φορά στην κορυφαία κατηγορία και να προσπερνά σε νίκες τον Mick Doohan, ο Cal Crutchlow έκανε τα 1-2 για την Honda και ανέβηκε ξανά στο βάθρο μετά τον αγώνα στο Sachsenring.

motogp 17 agonas phillip island 8

O Jack Miller εκμεταλλευόμενος την πτώση του Vinales, τερμάτισε τρίτος μπροστά στους συμπατριώτες τους και έγινε ο πρώτος Αυστραλός αναβάτης που ανεβαίνει στο βάθρο του MotoGP μετά τον Casey Stoner το 2012.

Στην αρχή του αγώνα ο Petrucci μετά από ένα τρομακτικό highsiding έπεσε πάνω στον Quartararo παρασέρνοντάς τον εκτός πίστας. Ο Γάλλος ήταν τρίτος και ανοίγοντας την γραμμή του βρέθηκε πολύ κοντά στο κέρμπ. Την ίδια στιγμή ο αναβάτης της Ducati βρισκόμενος δίπλα από τον Marquez απογειώθηκε πάνω από την μοτοσυκλέτας μετά από highsiding και έπεσε πάνω στον ανυποψίαστο Quartararo.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν πως στους πρώτους γύρους βρέθηκαν για λίγο στην πρώτη θέση ο Andrea Iannone (Aprilia) και ο Valentino Rossi (Yamaha).

motogp 17 agonas phillip island 3

O Vinales άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό από τον 8ο γύρο όπου πέρασε τους Iannone για την τρίτη θέση. Την ίδια μοίρα είχαν και οι Marquez, Crutchlow. Ο μοναδικός που μπόρεσε να μείνει κοντά του ήταν ο Marquez, κάνοντας αμέσως διαφορά από τον Bρετανός της LCR Honda.

motogp 17 agonas phillip island 6

O Miller με τον team mate του στην δορυφορική ομάδα της Ducati, Francesco Bagnaia ακολουθούσαν. Ο Ιταλός τερμάτισε στην τέταρτη θέση που είναι και η καλύτερη στην σύντομη καριέρα του στο MotoGP. Πέμπτος ήταν ο Joan Mir με την Suzuki που εντυπωσίασε.

motogp 17 agonas phillip island 5

Την καλύτερή του εμφάνιση με την Aprilia έκανε ο Iannone που τερμάτισε έκτος, αφήνοντας πίσω του τον Andrea Dovizioso με την εργοστασιακή Ducati.

motogp 17 agonas phillip island 2

Παρά την πολύ καλή εκκίνηση, στον 400ο της καριέρας του, ο Valentino Rossi ήταν όγδοος, μπροστά από τους Alex Rins (Suzuki) και Aleix Espargaro (Aprilia).

O Johann Zarco στον πρώτο του αγώνα με την LCR Honda Indemitsu τερμάτισε 13ος , πίσω από τους Morbidelli (Petronas Yamaha SRT) και Pol Espargaro (ΚΤΜ).
Karel Abraham (Avintia Ducati) και Hafizh Syahrin (ΚΤΜ Tech3), έκλεισαν την βαθμολογούμενη δεκαπεντάδα, με τον Jorge Lorenzo να τερματίζει τελευταίος.

Επόμενος αγώνας στις 3 Νοεμβρίου στην πίστα Sepang

Αποτελέσματα               Βαθμολογία

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas