O Bruce Anstey νίκησε τον καρκίνο και επιστρέφει στους αγώνες

Δήλωσε συμμετοχή στο Classic TT

23.07.2019

Για δύο χρόνια υποβλήθηκε σε θεραπεία καταπολέμησης του καρκίνου και τώρα ο Νεοζηλανδός επιστρέφει

Δώδεκα φορές νικητής στο Isle of Man και άλλες τρεις στο Classic TT που γίνεται στο νησί. Είναι ο ρέκορντμαν σε τερματισμούς στο βάθρο στο Classic TT με έξι. Από το 2002 έως το 2015 βρισκόταν στο βάθρο των νικητών στους τρεις φημισμένους αγώνες μοτοσυκλέτας σε δημόσιο δρόμο. Το Isle of Man TT, στο North West 200 και στο Ulster Grand Prix. Έχει δει πρώτος την καρό σημαία 13 φορές στο Ulster Grand Prix και 10 στο North West 200. Κατέχει το ρεκόρ ταχύτερου γύρου στα 250 κ.εκ. στο Classic TT.

Ο πενηντάχρονος Anstey θα συμμετέχει στην κατηγορία Lightweight Classic με Honda στον αγώνα που θα διεξαχθεί από τις 17 έως τις 26 Αυγούστου.

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα