MXGP 5ος αγώνας Ιταλία: Οι αναβάτες της KTM κυριαρχούν

4 νίκες σε 4 σκέλη

16.05.2019

Cairoli και Prado σαρώνουν τα πάντα στο πέρασμά τους από την Λομβαρδία

Για τρίτη φορά το 2019 οι δύο αναβάτες της εργοστασιακής ομάδας της KTM κέρδισαν τα τέσσερα σκέλη καθώς και τους κατατακτήριους αγώνες και στις δύο κατηγορίες των Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MX.

CAIROLI MOTOCROSS GP 5 LOM 2019

Το MXGP επέστρεψε στην αμμώδη και μικρή πίστα της Mantova μετά από τρία χρόνια, για τον πέμπτο αγώνα του πρωταθλήματος και δεύτερο σερί επί ιταλικού αγώνα. Η συνεχόμενη «ψιχάλα» δεν δυσκόλεψαν ιδιαίτερα τις προσπάθειες των αναβατών.

MXGP

Ο Toni Cairoli αφού κυριάρχησε στον κατατακτήριο αγώνα, πήρε την καρό σημαία στο Α΄ σκέλος, αφήνοντας πίσω του τους δύο αναβάτης της KTM, Pauls Jonass και Arminas Jasikonis. O νικητής του προηγούμενου αγώνα και αναβάτης της Honda, Tim Gajser τερμάτισε στην 10η θέση.

GATE MONSTERINA MOTOCROSS GP 5 LOM 2019

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και το Β΄ σκέλος με τον Ιταλό να κάνει το δύο στα δύο και να κερδίζει τον αγώνα. Στην δεύτερη θέση του σκέλους τερμάτισε ο αναβάτης της Honda Brian Bogers, ενώ τρίτος ήταν ο πρώην Πρωταθλητής της MX2, Pauls Jonass.

JONASS MOTOCROSS GP 5 LOM 2019

Στην βαθμολογία, μετά από πέντε αγώνες, προηγείται ο Cairoli με 241 βαθμούς. Ο Gajser ακολουθεί με 201 και στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Gautier Paulin της Yamaha με 175 βαθμούς.

MXGP PODIUM MOTOCROSS GP 5 LOM 2019

Ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Jeffrey Herlings, βρίσκεται στο τελικό στάδιο αποκατάστασης του τραυματισμού του και αναμένεται να επιστρέψει στην ενεργό δράση σε λίγι καιρό

MX2

O Jorge Prado δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης τους αντιπάλους του. Δύο νίκες και πλέον βρίσκεται μόλις 7 βαθμούς πίσω στη βαθμολογία, από τον πρωτοπόρο αναβάτη της Husqvarna, Thomas Kjer Olsen, που τερμάτισε στην έκτη θέση στο Α΄ σκέλος και στην δεύτερη στο B΄.

PRADO MOTOCROSS GP 5 LOM 2019

Στο Α΄ σκέλος το βάθρο συμπλήρωσαν ο Βέλγος Jago Geerts με Yamaha και ο Αυστραλός Jed Beaton με Husqvarna. Στο B΄ σκέλος πίσω από τον Prado και τον Olsen βρέθηκε ο Γάλλος Tom Vialle με KTM.

MX2 PODIUM MOTOCROSS GP 5 LOM 2019

Αποτελέσματα και βαθμολογίες

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike