Enduro GP 3ος αγώνας Ισπανία: Όλα ανοιχτά

Ραντεβού στις Σέρρες 14-16 Ιουνίου

14.05.2019

Ο Brad Freeman πήρε την δεύτερη σερί νίκη του και πέρασε στην πρώτη θέση τον Πρωταθλητή Steve Holcombe. Από κοντά και ο Danny McCanney

Και όλα αυτά όταν ο επόμενος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Enduro θα γίνει στην χώρα μας. Το ενδιαφέρον αναμένεται τεράστιο γι αυτό κλείστε θέση για Σέρρες από τις 14 έως τις 16 Ιουνίου.

general

O Freeman προηγείται με διαφορά 5 βαθμών, έναντι του Holcombe (109 – 105) ενώ πολύ κοντά βρίσκεται και ο McCanney που έχει 90 βαθμούς.

holcombe

Τη νίκη του αναβάτη της Beta επισκίασε το νέο για την υγεία του team mate του στην ομάδα. Ο τέσσερις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Steve Holcombe έγινε γνωστό πως αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας και θα χρειαστεί αρκετή ξεκούραση για να επανέλθει σε υψηλά αγωνιστικά στάνταρ. Πάντως στον αγώνα της Ισπανίας συμμετείχε κανονικά κάτι που αναμένεται να γίνει και στον ελληνικό αγώνα.

salvini

H βραδινή super ειδική της Παρασκευής βρήκε δύο αναβάτες της Honda να κατακτούν τις πρώτες θέσεις του βάθρου (Thomas Oldrati, Alex Salvini) ενώ την τριάδα έκλεισε μια έκπληξη. Προερχόμενος από την κατηγορία junior ο Enric Francisco με KTM ανέβηκε στο βάθρο για πρώτη φορά.

Ο καιρός την πρώτη ημέρα του αγώνα δυσκόλεψε τις προσπάθειες των αναβατών. Η βροχή έκανε το τερέν ιδιαίτερα γλιστερό. Το Σάββατο όμως η κατάσταση είχε βελτιωθεί και τόσο οι αναβάτες όσο και οι θεατές απόλαυσαν έναν πολύ καλό αγώνα και είδαν τον Brad Freeman να κερδίζει, αφήνοντας πίσω του τον Holcombe. Ο Danny McCanney ήταν τρίτος.

mccanney1

Την Κυριακή ο Holcombe φανερά επηρεασμένος από την ασθένεια που τον ταλαιπωρεί δεν μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστικός και περιορίστηκε στην έκτη θέση. Πρώτος ήταν και πάλι ο Freeman με δεύτερο τον McCanney και τρίτο τον Giacomo Redondi με Husqvarna.

Enduro 1

Ο Brad Freeman κέρδισε και διατηρεί το απόλυτο των νικών στο φετινό Πρωτάθλημα. Έχει 120 βαθμούς, έναντι 92 των Davide Guarneri και Matteo Cavallo. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας είναι ο Thomas Oldrati με 84 βαθμούς.

remes

Enduro 2
Ο Alex Salvini με δύο δεύτερες θέσεις στην Ισπανία προηγείται στην βαθμολογία με 98 βαθμούς έναντι 84 του Cristophe Charlier και 72 του Giacomo Redondi.

Enduro 3
Δύο από τους πρωταγωνιστές του EnduroGP πρωταγωνιστούν στην συγκεκριμένη κατηγορία. O Steve Holcombe βρίσκεται στην πρώτη θέση με 117 βαθμούς, ενώ ο McCanney βρίσκεται δεύτερος, 12 βαθμούς πιο πίσω. Μακριά από τους δύο προπορευόμενος ακολουθεί στην τρίτη θέση ο David Abgrall.

4O0A6715

Δείτε αναλυτικά τις βαθμολογίες και τα αποτελέσματα όλων των κατηγοριών του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Enduro.

Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race