O Rossi στο Rally Dakar με Toyota

Μεγάλη η επιθυμία του Ιταλούς να τρέξει στον αγώνα

24.01.2019

Ο Nasser Al-Attiyah, ο οδηγός της Totoya στο Rally Dakar, δήλωσε ότι ο Valentino Rossi θέλει να συμμετάσχει στο Rally Dakar 2020

Ο Valentino Rossi, στην μεγάλη καριέρα του στα GP μοτοσυκλετών, αποτελεί έναν ζωντανό μύθο του σπορ με 9 Παγκόσμιους τίτλους. Η σεζόν 2018 για τον Ιταλό δεν ήταν η καλύτερη, αφού δεν κατάφερε να τερματίσει υψηλότερα από την τρίτη θέση στην κατάταξη των αναβατών. Στο Πρωτάθλημα του 2019 που ξεκινάει τον Μάρτιο στην πίστα Losail του Κατάρ, ελπίζει σε καλύτερες εμφανίσεις που θα του επιτρέψουν να πρωταγωνιστήσει.

dakar all atiyah rossi 2

Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι οι δεξιότητες του Valentino Rossi δεν περιορίζονται μόνο στις μοτοσικλέτες. Ο Ιταλός έχει καταφέρει να κερδίσει το Monza Rally επτά φορές και στον αγώνα του 2018 ο Rossi κέρδισε και τις εννέα ειδικές διαδρομές του αγώνα.

Σύμφωνα με τo RTL Nieuws, ο Nasser Al-Attiyah έχει μιλήσει στο RTL GP σχετικά με τη επιθυμία του Rossi να συμμετάσχει σε ένα Rally Dakar.

Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, ο Al-Attiyah αποκάλυψε ότι ο Valentino Rossi εξέφρασε τεράστιο ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Rally Dakar. Ο οδηγός από το Κατάρ δήλωσε πως ζήτησε από τον Rossi να τρέξει με την ομάδα του, την Toyota.

Ο εργοστασιακός οδηγός της Toyota είπε: «Έχω έρθει σε επαφή με τον Valentino Rossi και θα ήθελε πολύ να συμμετάσχει στο Dakar».

dakar all atiyah rossi 3

To συμβόλαιο του Valentino Rossi με την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha διαρκεί μέχρι και το 2020 και θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής MotoGP θα μπορούσε να συμμετέχει με επιτυχία στον πιο σκληρό αγώνα.

Ένας ακόμη θρύλος των motorsport, o Πρωταθλητής F1 Fernando Alonso, σκέφτεται την συμμετοχή του στο Rally Dakar. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να δούμε τους δύο θρύλους να αγωνίζονται στον ίδιο αγώνα.

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas