Rally Dakar 2η ημέρα: Ο Βασιλιάς στο θρόνο του (Video)

Ο Walkner κερδίζει, αλλά ο Barreda παραμένει πρώτος

09.01.2019

O νικητής του περσινού Dakar, Matthias Walkner, φέρνει την δεύτερη ημέρα την KTM στην κορυφή, παίρνοντας την «μπουκιά από το στόμα» του Ricky Brabec με την Honda

Η ομάδα του HRC προηγείται στην γενική κατάταξη με τον Joan Barreda, να δείχνει περισσότερο μυαλωμένος φέτος, γνωρίζοντας πως σε έναν μαραθώνιο όπως το Dakar μετράνε περισσότερο η αντοχή και η τακτική.

Dakar 2019 Barreda Honda day 2

Ο Ισπανός κατετάγη τρίτος, διατηρώντας την πρώτη θέση. Όλα δείχνουν πως η μεγάλη ελπίδα της Honda για νίκη φέτος είναι ο Barreda, αφού ο Paulo Gonalves, μόλις έναν μην μετά την εγχείρηση για αφαίρεση σπλήνας δεν δείχνει ικανός να πρωταγωνιστήσει.

Dakar 2019 Brabec honda day 2

Στα 553 χιλιόμετρα της δεύτερης ημέρας, ο Αμερικάνος Ricky Brabec ήταν ο καλύτερος στα 342 χιλιόμετρα της ειδικής διαδρομής, προτού τον περάσει και τελικά τερματίσει μπροστά του με μόλις 22 δευτερόλεπτα διαφορά ο Matthias Walkners. Ο αναβάτης της KTM πλέον είναι δεύτερος στην γενική κατάταξη βρισκόμενος ανάμεσα στις δύο Honda.

Dakar 2019 day 2 6

Η εκκίνηση της δεύτερης ημέρας ξεκίνησε από το Pisco και κατευθύνθηκε νότια κατά μήκος της ακτής προς το San Juan de Marcona. Ήταν εξαιρετικά γρήγορη και ασυνήθιστη και το έδαφος είχε επηρεαστεί έντονα από τα αυτοκίνητα που είχαν προηγηθεί.

Dakar 2019 day 2 9

Αποφασισμένος να βελτιώσει την θέση του μπήκε ο Toby Price στον αγώνα. Ο αναβάτης της KTM τερμάτισε τέταρτος και βρίσκεται στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης. Αυστραλός τόνισε πως η διαδρομή ήταν πολύ κουραστική και πως κόλλησε στο 50ο χλμ της ειδικής. Τα αυτοκίνητα όπως είπε έκαναν πολύ ανώμαλη την διαδρομή.

Dakar 2019 day 2 2

Ο Pablo Quintanilla με την Husqvarna τερμάτισε σχεδόν 4 λεπτά πίσω από τον Walkner στην πέμπτη θέση και είναι τέταρτος γενικής. Ο team mate του στην Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing Team, Andrew Short τελείωσε την ημέρα ένατος και κατέχει την δέκατη θέση συνολικά.

Dakar 2019 day 2 4

Την Husqvarna του Quintanilla ακολούθησε η KTM στο Sam Sanderland, η Yamaha του Adrien Van Beveren, που υποχώρησε στην έβδομη θέση της γενικής.

Κάτω από αυτόν η δύο Honda με τους Kevin Benavides και Jose Ignacio Cornejo Florimo, που την δεύτερη ημέρα τερμάτισε στην όγδοη και δέκατη θέση αντίστοιχα.

Dakar 2019 day 2 8

O πρώτος παραπληγικός αναβάτης που συμμετέχει σε Dakar, ο Nicola Dutto τερμάτισε στην 130η θέση και βρίσκεται στην 124η στην γενική.

Η Laia Sanz τερμάτισε στην 27η και βρίσκεται στην 26η θέση της γενικής.

Στο τρίτο στάδιο του Dakar 2019 – το οποίο πραγματοποιείται για πρώτη φορά σε μία μόνο χώρα - οι αγωνιζόμενοι θα αφήσει το bivouac στο San Juan de Marcona και θα συνεχίσουν ακόμα στο νότιο τμήμα του Περού κατά μήκος της ακτής του Ειρηνικού, στην πόλη Αρεκίπα. Πρώτα όμως, θα πρέπει να οδηγήσουν για 798 χιλιόμετρα και να κάνουν το καλύτερο δυνατό σε ειδική μήκους 331 χλμ.

Stage 6 | Jan 13 | Arequipa to San Juan de Marcona | SS: 317km | Total: 839km
Stage 7 | Jan 14 | San Juan de Marcona to San Juan de Marcona | SS: 323km | Total: 387km

10  ANDREW SHORT ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING 04H 40' 51''

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα