Isle of Man TT: Σκοτώθηκε αναβάτης στα δοκιμαστικά

Ο Dan Kneen της ομάδας Tyco

31.05.2018

Ο αναβάτης Dan Kneen σκοτώθηκε κατά τη διάρκεια του απογευματινού session δοκιμών για το Isle of Man TT

Ο αναβάτης της ομάδας Tyco είχε πτώση στην περιοχή Churchtown στον πρώτο γύρο των δοκιμών. Αμέσως βγήκε κόκκινη σημαία και το session διακόπηκε. Για τον τριαντάχρονο όμως ήταν ήδη πολύ αργά.

Ο Kneen έκανε το ντεμπούτο του στον αγώνα του «βουνού» στο Manx Grand Prix το 2008, κερδίζοντας τρεις αγώνες στις κατηγορίες Junior, Newcomers C και Ultralightweight MGP.

isle of man tt dan kneen dead after crash

Το 2017 ο Kneen ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο του TT στην κατηγορία Superstock.

Ας ελπίσουμε να μην θρηνήσουμε άλλα θύματα στον φετινό αγώνα.

Για πρώτη φορά την τελευταία τετραετία, ο συνολικός αριθμός των πτώσεων στα MotoGP , Moto2 και Moto3 δεν ξεπέρασε τις 1.000
Από την Mercedes F1 ο “γιατρός” βρέθηκε πίσω από το τιμόνι μιας Ferrari 488 GT στον αγώνα αντοχής Gulf 12 Hours
“Κλείδωσε” η συμμετοχή του Γάλλου στο Πρωτάθλημα του 2020 με την δορυφορική ομάδα της Ducati
Ο Γάλλος δεν θα θέλει να θυμάται τη σεζόν που τελείωσε. Απέτυχε παταγωδώς ως Νο1 αναβάτης της KTM δεν πήρε μεταγραφή για την Honda και αναδείχθηκε πρώτος στις πτώσεις