Rally Dakar 4η ημέρα: Εκτός ο Sunderland πρώτος ο Van Beveren (Video)

Ο Βρετανός της ΚΤΜ αποτελεί την πρώτη τρανταχτή εγκατάλειψη

Γράφει ο Μανόλης Βλαχάκης  //  10.01.2018

Ανατροπή των δεδομένων στο πιο σκληροτράχηλο αγώνα της χρονιάς με τον πρωτοπόρο Sam Sunderland να εγκαταλείπει λόγω τραυματισμού και τον Van Beveren με Yamaha να ηγείται του αγώνα

Με μία πρωτότυπο εκκίνηση αφού όλοι οι αναβάτες ξεκίνησαν μαζί από την παραλία του San Juan De Marcona μέχρι να ξαναμπούν στους αμμόλοφους της Περουβιανής έρημο και να συνεχίσουν τα 330χλμ, άρχισε η τέταρτη ημέρα του τεσσαρακοστού Rally Dakar.

Έτσι η ειδική διαδρομή έκρυβε πολλές δυσκολίες, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε. Στιγματίστηκε κυρίως από την πτώση του πρωτοπόρου (μέχρι εκείνη τη στιγμή στη γενική κατάταξη) και περσινού νικητή Sam Sunderland με ΚΤΜ. Ο Βρετανός είχε πτώση μετά από άλμα. Αρχικά σηκώθηκε και ξεκίνησε και πάλι αλλά λίγο αργότερα ένιωσε έντονους πόνους στην πλάτη και δεν είχε αίσθηση στα πόδια με αποτέλεσμα να εγκαταλείψη. Στο νοσοκομείο της Λίμα διαπιστώθηκε πως δύο συμπιεσμένοι δίσκοι στη σπονδυλική στήλη ήταν η αιτία. Τα καλά νέα είναι πως η αίσθηση στα πόδια του επανήλθε μετά από κάποιες ώρες όμως το φετινό Dakar τελείωσε για αυτόν.

Dakar 4 14

Σοβαρό το πλήγμα για την ομάδα της ΚΤM που πλέον εναποθέτει τις ελπίδες της στους άλλους δύο εργοστασιακούς αναβάτες που βρίσκονται μέσα στην πρώτη εξάδα.

Ο Αυστριακός Matthias Walkner πραγματοποίησε άλλη μια καλή εμφάνιση και τερμάτισε στην τρίτη θέση που τον φέρνει στην τέταρτη της γενικής. Ο Toby Price με την δέκατη πέμπτη θέση που κατετάγη βρίσκεται στην έκτη της γενικής και δείχνει να μην μπορεί να απειλήσει τους πρωτοπόρους. Ο Antonie Meo τερμάτισε στη δέκατη έκτη θέση αλλά βρίσκεται στην δέκατη γενικής.

Dakar 4 9

Κατά τα άλλα το ένα δύο έκανε η Yamaha με τον Adrien Van Beveren και Xavier De Soultrat να δείχνουν να μην πτοούνται από τις δυσκολίες της διαδρομής. Ο Beveren μετά την καταστροφική τρίτη ημέρα που τον έφερε στην έβδομη θέση της γενικής, κατάφερε με τη νίκη του αυτή, τη μεγάλη ανατροπή και πλέον ηγείται του αγώνα.

Dakar 4 6

Με διαφορά ενός λεπτού τον ακολουθεί στενά ο χιλιανός Pablo Quintanilla με Husqvarna, που τερμάτισε στην τέταρτη θέση της ειδικής.

Ο Franco Caimi συμπληρώνει την τριάδα αναβατών για τη Yamaha που βρίσκονται μεσ' τη δεκάδα.

Dakar 4 8

Για την Honda στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Αργεντινός Kevin Benavides και παραμένει ο πρώτος αναβάτης των Ιαπώνων στη γενική και στην τρίτη θέση του αγώνα. Αυτό γιατί ο Ισπανός Joan Barreda μετά το μεγάλο λάθος που υπέπεσε την τρίτη ημέρα και την δέκατη τρίτη θέση γενικής, δείχνει να μην μπορεί να επανακάμψει και να διεκδικήσει τη νίκη.

Dakar 4 5

Αξιοσημείωτη ήταν η προσπάθεια του Jonathan Barragán με Gas Gas που τερμάτισε δέκατος τέταρτος και ήταν ο πρώτος rokkie της διαδρομής για άλλη μία ημέρα.

Dakar 4 15

Αποτελέσματα

Dakar Rally 2018
Stage 1 | 6 Ιαν. | Lima - Pisco | SS: 31χλμ | Σύνολο: 272χλμ
Stage 2 | 7 Ιαν.| Pisco - Pisco | SS: 267χλμ | Σύνολο: 278χλμ
Stage 3 | 8 Ιαν. | Pisco - San Juan de Marcona | SS: 295χλμ | Σύνολο: 504χλμ
Stage 4 | 9 Ιαν. | San Juan de Marcona - San Juan de Marcona | SS: 330χλμ | Σύνολο: 444χλμ

Dakar 4 11

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα