Αγώνες Ελλάδας

Ο Αλέξης Ζώρας έκανε την ανατροπή στο Πανελλήνιο Enduro

Απίστευτη τροπή πήρε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro, στον τελευταίο διήμερο αγώνα της χρονιάς

28.06.2018

Στο πιο δραματικό φινάλε των τελευταίων ετών, ο Ζώρας πήρε μια διπλή νίκη και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου του τίτλου στην EnduroGP

Κείμενο - Φωτογραφίες: Θοδωρής Ερμήλιος redbull.gr

Απίστευτη τροπή πήρε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro, στον τελευταίο διήμερο αγώνα της χρονιάς, στα Γρεβενά. Για πρώτη φορά στη σύγχρονη ιστορία του θεσμού, η πρώτη θέση της Γενικής (EnduroGP) άλλαξε τρία χέρια μέσα σε ένα διήμερο κρατώντας όλους τους εμπλεκόμενους στην αγωνία μέχρι την τελευταία ειδική. Εκεί ήταν ο Αλέξης Ζώρας (KTM) αυτός που πανηγύρισε, έχοντας ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο από την τρίτη θέση της βαθμολογίας και με τα προγνωστικά σίγουρα εναντίον του.

Μάχες μέχρι τέλους στην EnduroGP

Κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση στον αγώνα των Γρεβενών, ο Ζώρας φάνηκε αποφασισμένος για δύο νίκες και κανένας δεν έδειξε ικανός να τον σταματήσει. Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Τρικαλινό αναβάτη ώστε να ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Χρειάστηκε η συμβολή του Βασίλη Σιαφαρίκα (Honda) ο οποίος, εντός έδρας, πραγματοποίησε την πιο δυνατή του εμφάνιση στη φετινή χρονιά. Ο πολυπρωταθλητής από τα Γρεβενά κατάφερε να ανέβει και τις δύο μέρες στη δεύτερη θέση της Γενικής, αφήνοντας πίσω του τουςΓιάννη Τρίγκα (Beta) και Δημήτρη Βαγγελάκο (Yamaha) που προηγούνταν στη βαθμολογία πριν τον αγώνα των Γρεβενών. Να θυμίσουμε πως ο Ζώρας μετά τον πρώτο διήμερο αγώνα της χρονιάς βρισκόταν μόλις στην πέμπτη θέση της Γενικής κατάταξης και η αντεπίθεσή του στη συνέχεια ολοκλήρωσε τη μεγαλύτερη ανατροπή στη μάχη της EnduroGP.

Το παράδοξο της Ε1

panellinio enduro grevena 5

Ζώρας και Βαγγελάκος έκαναν το 1-2 στην EnduroGP και στην κατηγορία Ε1 αλλά όχι με τη ίδια σειρά! Μπορεί ο Ζώρας να έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στη Γενική όμως ο Βαγγελάκος ήταν αυτός που κατέκτησε τον τίτλο στην κατηγορία στην οποία ανήκαν οι δύο αναβάτες βάση μοτοσυκλετών. Κάτι τέτοιο δεν είχε συμβεί τουλάχιστον την τελευταία 20ετία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αλλά ούτε και σε αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, δείγμα του υψηλού ανταγωνισμού που επικράτησε τόσο στην κατηγορία όσο και στην EnduroGP όπου έξι αναβάτες πήραν ή έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη.

panellinio enduro grevena 2

Αήττητοι πρωταθλητές σε Ε2 και Ε3

Οχτώ στα οχτώ κατάφεραν να κάνουν ο Τρίγκας και ο Σιαφαρίκας στις κατηγορίες Ε2 και Ε3 αντίστοιχα κλείνοντας τη χρονιά αήττητοι. Στην Ε2 κάτι τέτοιο συνέβη για πρώτη φορά μετά το 2011 (το είχε πετύχει τελευταίος ο Βαγγελάκος) ενώ αυτό ήταν το δεύτερο πρωτάθλημα στην καριέρα του Τρίγκα που είχε στεφθεί πρωταθλητής και το 2008 (Ε3). Για τον Σιαφαρίκα αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα που κατακτάει αήττητος στην Ε3 και συνολικά το δέκατο τέταρτο της καριέρας του.

panellinio enduro grevena 4

Νέοι πρωταθλητές

panellinio enduro grevena 3

Δύο νέοι πρωταθλητές προστέθηκαν στη λίστα των τιτλούχων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Enduro. Ο 23 ετών Νίκος Ζέρβας (Honda) κατέκτησε το πρώτο του Πρωτάθλημα στην κατηγορία των Νέων και παράλληλα ανέβηκε στην ένατη θέση της EnduroGP πετυχαίνοντας την καλύτερη επίδοση νέου αναβάτη μετά το 2013. Στην κατηγορία των Βετεράνων ο 46χρονος Μιχάλης Μιμίκος (KTM) κέρδισε τον αγώνα του Σαββάτου και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου του Πρωταθλήματος Enduro, στην κατηγορία των Βετεράνων και του δεύτερου στην καριέρα του αφού ο Χαλκιδαίος αναβάτης έχει στεφθεί πρωταθλητής και στην ταχύτητα, στην κατηγορία Νέων, το 2004.

Τελική Βαθμολογία EnduroGP
Α. Ζώρας (ΚΤΜ) 150
Δ. Βαγγελάκος (Yamaha) 149
Γ. Τρίγκας (Beta) 139
Π. Κακολύρης (Yamaha) 120
Β. Σιαφαρίκας (Honda) 105

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα