GASGAS: Παγκόσμια Πρωταθλήματα σε EnduroGP και Moto3

Με τον Andrea Verona και τον Izan Guevara

17.10.2022

Σε Γερμανία (Zschopau) και Αυστραλία (Phillip Island) η GASGAS πανηγύρισε δύο ακόμη Παγκόσμιους τίτλους σε χώμα και άσφαλτο

O Andrea Verona, έχοντας ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο στην κατηγορία Enduro1 κατέκτησε και αυτόν της «γενικής», EnduroGP, στον τελευταίο αγώνα που έγινε στην Γερμανία. Ο Ιταλός με ένα GASGAS EC 250F, ανέβηκε στο βάθρο της κορυφαίας κατηγορίας σε όλους τους αγώνες της σεζόν, εκτός από δύο φορές. Συγκέντρωσε 219 βαθμούς και άφησε πίσω του τους Josep Garcia (KTM) και Wil Ruprecht (TM). Στην Enduro1 ήταν αναμφισβήτητα κυρίαρχος. Η τελική συγκομιδή του ήταν 257 βαθμοί, με τον Thomas Oldrati (Honda) να μένει στην δεύτερη θέση με 205 και τον Matteo Cavallo (ΤΜ) στην τρίτη με 164 βαθμούς.

Andrea Verona 2022 FIM EnduroGP World Champion 1

O Izan Guevara ανακηρύχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στη Moto3, δύο αγώνες πριν το τέλος του Πρωταθλήματος. Με 6 νίκες, με τελευταία αυτή στο Phillip Island, τρεις δεύτερες, δύο τρίτες, δύο εγκαταλείψεις και συνολικά 290 βαθμοί έδωσαν τον τίτλο στον 18χρονο από την Μαγιόρκα. Στην δεύτερη θέση του βάθρου στο Phillip Island ανέβηκε και ο ομόσταυλος του Guevara, Sergio Garcia, που βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 225 βαθμούς.
Στην Moto3, όλα δείχνουν πως η ομάδα της GASGAS θα πάρει τον τίτλο τόσο στoυς κατασκευαστές όσο και στις ομάδες, αφού προηγείται με μεγάλη διαφορά από τους δεύτερους.

Izan Guevara 2022 Moto3 Australia World Champion 3
Αυτός ήταν ο τρίτος τίτλος του Izan Guevara σε διάστημα 4 ετών. Το 2019 ανακυρήχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στο Talent Cup και το 2020 Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο JuniorGP.

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike