WorldSBK 2022 2ος αγώνας Assen: Θρίλερ

O Bautista πρώτος στην βαθμολογία

26.04.2022

Δραματικές νίκες και συγκρούσεις μεταξύ των πρωταγωνιστών σημάδεψαν τον αγώνα στον «Καθεδρικό της Ταχύτητας»

Α΄ Σκέλος

Rea, Bautista και Razgatlioglu ήταν οι κυρίαρχοι του πρώτους σκέλους, με τον Τούρκο αναβάτη της Yamaha να ξεκινάει καλύτερα απ΄ όλους από την pole position, τον Rea να τον ακολουθεί και να τον προσπερνάει για πρώτη φορά στον τρίτο γύρο και τον Ισπανό της Ducati να χάνει λίγο χρόνο στην αρχή, αφού ξεκίνησε από την πέμπτη θέση του grid.

WSBK Assen 2022 7

Ο αναβάτης της Kawasaki κράτησε το προβάδισμα μέχρι τον 13ο γύρο. Στο σημείο αυτό δέχθηκε επίθεση από τον Razgatlioglu, ο οποίος οδήγησε τον αγώνα για τρεις γύρου, προτού ο Rea «πάρει κεφάλι» και πάλι. Εν τω μεταξύ ο Bautista είχε πλησιάσει τους δύο προπορευόμενους, προσπερνώντας τον Razgatlioglu στον ίδιο γύρο. Ο πρωταθλητής, μετά από αυτό συμβιβάστηκε με την τρίτη θέση, αλλά ο Ισπανός πίεσε τον Rea ως το τέλος και λίγο έλειψε να τον προσπεράσει στον τελευταίο γύρο.

WSBK Assen 2022 2

Ο Rea ήταν τελικά ο νικητής και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για 16η φορά στην πίστα του Assen. Αυτή ήταν η 99η φορά νίκη του με την Kawasaki και 300η Βρετανών αναβατών στο WorldSBK.

Αποτελέσματα Α΄Σκέλος

Αγώνας Superpole

Ένας ακόμη αγώνας που εξελίχθηκε σε μάχη των τριών πρωταγωνιστών του φετινού πρωταθλήματος. Η διάρκειά του μειώθηκε κατά έναν γύρο (από 10 σε 9), λόγω προβλήματος στην μοτοσυκλέτα του Gabriele Ruiu (Bmax Racing) στην εκκίνηση.

WSBK Assen 2022 3

Ο Jonathan Rea ήταν και πάλι ο νικητής προσπερνώντας στον τελευταίο γύρο τον Alvaro Bautista, φτάνοντας έτσι τις 100 νίκες με την Kawasaki, τις περισσότερες με έναν κατασκευαστή στην ιστορία του θεσμού.

Ο Bautista ήταν δεύτερος. Ξεκινώντας από την πέμπτη θέση του grid, προσπέρασε τον Razgatlioglu, πήρε το προβάδισμα, όμως έχασε τον αγώνα στον τελευταίο. Ο Τούρκος Παγκόσμιος Πρωταθλητής αρκέστηκε και πάλι στους βαθμούς που δίνει η τρίτη θέση.

Αποτελέσματα αγώνα Superpole

Β΄ Σκέλος

Κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την εξέλιξη του σκέλους. Στην κορυφή και πάλι βρέθηκε το τρίο, Razgatlioglu, Rea, Baustista και οι τρεις τους άλλαζαν θέσεις συνεχώς, μέχρι την πρώτη στρόφη στον έκτο γύρο.

WSBK Assen 2022 4

Εκεί ο Razagatlioglu άνοιξε τη γραμμή του χωρίς να βγει εκτός πίστας και ο Rea προσπέρασε από εσωτερική. Στην έξοδο της στροφής όμως οι δύο συγκρούστηκαν με αποτέλεσμα να εγκαταλείψουν.

Το περιστατικό εκμεταλλεύθηκε αρχικά ο Iker Lecuona με την εργοστασιακή Honda CBR1000RR-R Fireblade που βρέθηκε στην πρώτη θέση. Όμως σύντομα ο Bautista τον προσπέρασε και πήρε μια άνετη νίκη με 8,7 δευτ. διαφορά από τον Andrea Locatelli (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK), που προσπέρασε τον Lecuona στον 18ο γύρο.

WSBK Assen 2022 5

Ο Bautista με την 19η νίκη στην καριέρα του, είναι πλέον πρώτος της βαθμολογίας και ο μοναδικός με τερματισμούς στο βάθρο σε όλα τα σκέλη του Πρωταθλήματος 2022.

Αποτελέσματα Β΄Σκέλος

Βαθμολογία

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas