WorldSBK Most: Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Razgatlioglu

Μάχη για τον τίτλο μεταξύ τριών αναβατών

09.08.2021

Το Autodrom Most στην Τεσχία φιλοξένησε τον έκτο γύρο του WorldSBK με το θρίλερ στη μάχη του Πρωταθλήματος να συνεχίζεται

Κείμενο: Μένιος Κατής

Μετά το Assen η διαφορά του Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) από τον Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK) εκτοξεύτηκε στους 37 βαθμούς. Στο Most, όμως, ο Τούρκος πήρε το αίμα του πίσω και απέδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει. Πήρε τη νίκη στο συναρπαστικό 1ο σκέλος, νίκησε το Superpole Race και τερμάτισε 2ος στο 2ο σκέλος. Σε συνδυασμό με την εγκατάλειψη του Rea στον 1ο αγώνα, «ψαλίδισε» τη διαφορά τους η οποία πλέον είναι μόλις 3 βαθμοί! Ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου έμεινε και ο Scott Redding, εκ των πρωταγωνιστών του τριημέρου, που απέχει 47 βαθμούς από την κορυφή.

55475 JDR R6 Ambience

Το highlight του τριημέρου ήρθε την Κυριακή 8/8 όταν ο 28χρονος Βρετανός αναβάτης της Aruba.it Racing – Ducati, πανηγύρισε τη νίκη του στο βάθρο ζητώντας σε γάμο την αγαπημένη του. Μην αγχώνεστε, πήρε θετική απάντηση...

1ο Σκέλος

Ήταν ο συναρπαστικότερος αγώνας του Πρωταθλήματος έως τώρα καθώς κρίθηκε λίγες στροφές πριν τον τερματισμό. Ο Rea είχε την Superpole και πάλευε με τους Scott Redding (3ος) - Toprak Razgatlioglu (2ος), ωστόσο υπέπεσε σε λάθη με κορυφαίο την πτώση που είχε 5 γύρους πριν το τέλος που τον υποχρέωσε σε εγκατάλειψη.

Razgatlioglu redding

Η μάχη για τη νίκη κρίθηκε ανάμεσα στον αναβάτη της Ducati και σε εκείνον της Yamaha, με τον Τούρκο να καταφέρνει στον τελευταίο γύρο να παίρνει τη μπουκιά από το στόμα του Βρετανού. Ο τελευταίος πάντως εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του χαρακτηρίζοντας επιθετική την κίνηση του Razgatlioglu.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Andrea Locatelli. Ακολούθησαν οι Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati), Axel Bassani (Motocorsa Racing) και Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team).

Αποτελέσματα 1ου Σκέλους

Superpole Race

Ο Toprak Razgatlioglu είχε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος πανηγυρίζοντας την 10η νίκη του στο WorldSBK, παρά την πίεση που δέχθηκε κατά κύριο λόγο από τον Rea. Ωστόσο, τρεις γύρους πριν την πτώση της καρό σημαίας, ο πολυπρωταθλητής της Kawasaki έχασε τα φρένα στη στροφή 1 με αποτέλεσμα να χάσει και την επαφή του με τον Τούρκο. Παράλληλα, έδωσε την ευκαιρία στον Redding να τον πλησιάσει και λίγο αργότερα να τον περάσει για τη δεύτερη θέση. Τελικά ο Rea τερμάτισε στην τρίτη θέση, φτάνοντας αισίως τις 200 παρουσίες στο βάθρο! Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι: Andrea Locatelli, Tom Sykes και Garrett Gerloff.

Αποτελέσματα Superpole Race

2ο Σκέλος

Παρά το γεγονός ότι έχασε έδαφος στην εκκίνηση, ο Scott Redding κατάφερε σύντομα να ανακάμψει και να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Razgatlioglu. Στον 5ο γύρο ο Βρετανός έκανε την κίνησή του, πέρασε τον Τούρκο και μετά... εξαφανίστηκε. Ο Rea δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στη μάχη διεκδίκησης της νίκης, τερματίζοντας τελικά στην τρίτη θέση 12.4 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι: Andrea Locatelli, Michael Ruben Rinaldi και Alex Lowes.

Rea 200 podiums
Στο βάθρο, μετά την απονομή, ο Redding έκρυβε μια έκπληξη. Γονάτισε και έκανε πρόταση γάμου στην 24χρονη σύντροφό του Jacey Hayden, η οποία είπε το πολυπόθητο «I do». Αργότερα, o Βρετανός αναβάτης δήλωσε με χιούμορ «αυτό ήταν το μεγαλύτερο ρίσκο που πήρα σήμερα!».

Αποτελέσματα 2ου Σκέλους

Βαθμολογία

O έβδομος γύρος της σεζόν φιλοξενείται στην πίστα της Navarra στην Ισπανία, το τριήμερο 20 - 22 Αυγούστου.

Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK
Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU