MXGP 2021 Orlyonok: Συνεχίζεται η κυριαρχία Gajser-Honda

O Tom Viale με KTM κερδίζει την ΜΧ2

14.06.2021

Το Πρωτάθλημα του 2021 ξεκίνησε στη Ρωσία και οι περσινοί Πρωταθλητές στις δύο κύριες κατηγορίες ήταν οι μεγάλοι νικητές

Ο κορυφαίος θεσμός του Motocross ξεκίνησε για το 2021 από την Ρωσία, με τις ομάδες να κατεβάζουν στην πίστα Orlyonok όλα τα μεγάλα ονόματα (διαβάστε εδώ το αφιέρωμα)

MXGP

Ο Tim Gajser με την Honda CRF450R, είναι από τα μεγάλα φαβορί για τον τίτλο. Αν τον κατακτήσει θα είναι τρίτος κατά σειρά για τον Σλοβένο και για το HRC.

FEBVRE MOTOCROSS GP 1 RUS 2021

Η χρονιά ξεκίνησε ιδανικά για τον Gajser. Στο Α΄ σκέλος του αγώνα εξαφανίστηκε, από την αρχή, από τα μάτια των συναθλητών του, τερματίζοντας με σχεδόν 17 δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο Romain Febvre με Kawasaki και 22 από τον Toni Cairoli με KTM.

HERLINGS MOTOCROSS GP 1 RUS 2021

Στο Β΄σκέλος άφησε πίσω του τον Jeffrey Herlings με KTM και Pauls Jonass με GasGas.

O Gajser ισοφάρισε το ρεκόρ του Clemente Desalles, με δύο νίκες στην συγκεκριμένη πίστα.

Αποτελέσματα

ΜΧ2

Η KTM πανηγύρισε μία ακόμη νίκη του Tom Vialle, που ήταν και ο περσινός πρωταθλητής στην κατηγορία.

VIALLE MOTOCROSS GP 1 RUS 2021

Ήταν ο νικητής και των δύο σκελών αφήνοντας πίσω του στο πρώτο τον Ruban Fernandez με Honda και τον Ron Van De Moosdijk με Kawasaki. Στο δεύτερο, που πίεστηκε περισσότερο, δεύτερος ήταν ο Mathys Boisrame με Kawasaki και ο Ferrnandez

Αποτελέσματα      Βαθμολογία

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas