WorldSBK Estoril: Ο Rea νικητής και στο Estoril

Οι πρώτες νίκες στην Πορτογαλική πίστα

31.05.2021

Ο Jonathan Rea έφυγε από το Estoril με προβάδισμα 35 βαθμών από τον Razgatlioglu και 36 από τον Redding

Οι τρεις πρωταγωνιστές του αγώνα του Estoril ήταν οι Rea, Redding και Razgatlioglu. Oι αναβάτες των Kawasaki, Ducati και Yamaha ήταν και οι ταχύτεροι στις δοκιμές και εκκινούσαν από την πρώτη γραμμή εκκίνησης.

Α΄Σκέλος

Ο Redding με την Ducati Panigale και ο Rea με το Kawasaki ZX-10RR έκαναν την καλύτερη εκκίνηση. Ο Redding πήρε αμέσως διαφορά, ενώ πιο πίσω ο Razgatlioglu με την Yamaha R1M προσπέρασε τον Rea. Λίγο αργότερα το ίδιο έκανε και ο Michael Ruben Rinaldi με την No2 εργοστασιακή Panigale. Οι τρεις μονομάχησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Rea να έχει επιλέξει διαφορετικά ελαστικά από τους άλλους δύο.

wsbk estoril 2021 3

Ο Rea βρέθηκε ξανά στην τρίτη θέση και άσκησε μεγάλη πίεση στον Razgatlioglu μέχρι το τέλος του σκέλους. Ο Βόρειο-Ιρλανδός προσπέρασε στην ευθεία, αλλά ο Τούρκος ήταν καλύτερος στα φρένα πριν την πρώτη στροφή και ανέκτησε τη θέση του. Ήταν φανερό πως τα ελαστικά έπαιξαν σημαντικό ρόλο σε αυτήν την εξέλιξη.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Redding, μετά από αυτή στο Β΄Σκέλος του αγώνα στην Aragon. O Rea ανέβηκε για 189η φορά στο βάθρο στην καριέρα του στο WorldSBK και η Kawasaki για πρώτη φορά από το 1993 στην πίστα του Estoril.

Αποτελέσματα Α΄Σκέλος

Superpole Race

O Rea χρησιμοποιώντας διαφορετικά ελαστικά από τους κύριους αντιπάλους του έστριψε πρώτος στον αγώνα των 10 γύρων, όμως γρήγορά βρέθηκε στην τρίτη θέση καθώς οι Redding και Razgatlioglu τον προσπέρασαν.

wsbk estoril 2021 4

Στους πρωτοπόρους είχε προστεθεί και ο Garett Gerloff, που μαζί με τους άλλους δύο προσπέρασαν τον Redding που υπέπεσε σε λάθος στην έκτη στροφή. Γρήγορα ο Βρετανός της Ducati πέρασε τον Αμερικάνο της GRT Yamaha και ο Rea βρέθηκε στην κορυφή προσπερνώντας τον Razgatlioglu. O Τούρκος της εργοστασιακής ομάδας της Yamaha έμεινε πίσω από τον Πρωταθλητή με το Kawasaki ZX-101RR και αρκέστηκε στους βαθμούς της δεύτερη θέσης. Ο

Redding ήταν τρίτος, μπροστά από τον Gerloff και τον team mate του στην ομάδα της Ducati, Michael Ruben Rinaldi, ο οποίος παρότι έκανε πολύ καλή εκκίνηση δεν έμεινε 3,6 δευτ. πίσω από τον νικητή.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην καριέρα του Rea στην συγκεκριμένη πίστα.

Αποτελέσματα Superpole Race

Β΄Σκέλος

Δραματική ήταν η εξέλιξη του τελευταίου αγώνα στην πίστα του Estoril. O Torpak Razgatlioglu που είχε τον απαιτούμενο ρυθμό ακόμη και για να κερδίσει το σκέλος βιάστηκε στην εκκίνηση, έκανε jump start και τιμωρήθηκε με ποινή διπλού long lap. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει μακριά από τους πρωταγωνιστές που δεν ήταν άλλοι, από τους Scott Redding και Jonathan Rea.

wsbk estoril 2021 11

Ο Βρετανός της Ducati εκμεταλλευόμενος το κομφούζιο στην εκκίνηση ξεχώρισε γρήγορα. Ο συμπατριώτης του με την Kawasaki ZX-10RR έμεινε αρχικά πέμπτος αφού τον προσπέρασαν ο Rinaldi με την δεύτερη εργοστασιακή Ducati, ο Garett Gerloff (GRT Yamaha) και ο Laverty με την BMW M 1000 RR.

O Παγκόσμιος Πρωταθλητής εκμεταλλευόμενος την επαφή του Gerloff (Yamaha R1) με τον Rinaldi, αποτέλεσμα της οποίας ήταν να βρεθούν αμφότεροι εκτός αγώνα μετά από πτώση, τις ποινές του Razgatlioglu και την προσπέραση στον Laverty βρέθηκε δεύτερος και από εκείνη τη στιγμή άρχισε να ψαλιδίζει την διαφορά από τον αναβάτη της Ducati.

Στην αρχή του 14ου γύρο ο Rea κάνει την πρώτη απόπειρα προσπέρασης, όμως ο Redding τον κρατάει πίσω. Στη στροφή τρία του Estoril τελικά ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής παίρνει κεφάλι στον αγώνα και στην προσπάθεια του ο Redding να ανακτήσει το προβάδισμα πέφτει μια στροφή αργότερα από μπροστινό. Λίγο έλειψε να παρασύρει και τον Rea στην αμμοπαγίδα.

wsbk estoril 2021 8

Ο Redding κατάφερε να συνεχίσει και με το ένα winglet της Panigale σπασμένο να τερματίσει 14ος και να πάρει δύο βαθμούς. Την ίδια στιγμή ο Chaz Davies (Ducati Team Go Eleven) τελείωσε τον αγώνα δεύτερος, σε καμία όμως στιγμή δεν απείλησε τον Rea. O Razgatlioglu με την εργοστασιακή Yamaha R1, μετά από δύο ποινές κατάφερε τελικά να ανέβει στην τρίτη θέση του βάθρου.

wsbk estoril 2021 2

Επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στην πίστα του Misano από τις 11 έως τις 13 Ιουνίου.

Αποτελέσματα Β΄Σκέλος - Βαθμολογία

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas