Αγώνες Εξωτερικού

Στο βάθρο του Ιταλικού Πρωταθλήματος Ταχύτητας ο Βασίλης Παντελεάκης

Στην κατηγορία European Talent Cup

17.05.2021

Στον αγώνα που έγινε την Κυριακή 16 Μαΐου στην πίστα του Misano, ο Έλληνας αναβάτης που υποστηρίζεται μεταξύ άλλων και από την αντιπροσωπεία της Yamaha Motor, τερμάτισε στην τρίτη θέση

Ο Βασίλης ξεκινούσε από την όγδοη θέση του grid σε 36 συμμετέχοντες.

Ο αγώνας ήταν διπλός. Το Σάββατο 15/5 ο Βασίλης τερμάτισε στην έβδομη θέση, μεταξύ 27 αναβατών που τερμάτισαν. Στο δεύτερο σκέλος ήταν τρίτος και μετά το τέλος του αγώνα στην πίστα όπου διεξάγεται και το MotoGP δήλωσε.

panteleakis misano 5

«Είμαι πολύ χαρούμενος για την τρίτη θέση που κατάφερα να πάρω στον αγώνα της Κυριακής μετά από πολλές μάχες στο Misano Για το ιταλικό πρωτάθλημα ανεβάζοντας με και στην έβδομη θέση της βαθμολογίας ήθελα να ευχαριστήσω πολύ την ομάδα μου τους χορηγούς και την οικογένειά μου και όλους εσάς που με υποστηρίζεται».

Η Yamaha είναι χορηγός του Βασίλη Παντελεάκη (ακολουθεί το δελτίο τύπου)

Η Yamaha χορηγεί τον νεαρό αθλητή Βασίλη Παντελεάκη για το 2021, ο οποίος θα αγωνιστεί στο Ιταλικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας CIV στην κατηγορία Pre Moto 3 αλλά και στο Ισπανικό Πρωτάθλημα CEV στην κατηγορία European Talent Cup. Η Yamaha Motor Greece στο πλαίσιο των κοινωνικών της στόχων να συμβάλει στην προαγωγή της αθλητικής δραστηριότητας και της ευγενούς άμιλλας, στηρίζει τον δίτροχο αθλητισμό ανακοινώνοντας επίσημα την συνεργασία της με τον νεαρό αθλητή Βασίλη Παντελεάκη.

panteleakis misano 4

Στόχος και των δύο μερών είναι η πρόκριση του αγωνιζόμενου κατά τη συμμετοχή του στο Ιταλικό Πρωτάθλημα Ταχύτητας CIV στην κατηγορία Pre Moto 3, στο οποίο όλες οι μοτοσυκλέτες αγωνίζονται με κινητήρα από την YZ 250 F, αλλά και στο Ισπανικό Πρωτάθλημα CEV στην κατηγορία European Talent Cup, για το έτος 2021. Πρόκειται για μία συνεργασία κατά την οποία προβλέπεται να επέλθουν σημαντικές επιτυχίες και διακρίσεις. Επιπλέον, σημαντική θα είναι και η προβολή της ελληνικής συμμετοχής στα δύο σημαντικά αυτά Πρωταθλήματα. Ευχόμαστε στον Βασίλη οι στόχοι του να υλοποιηθούν και τα όνειρά του να γίνουν πραγματικότητα!

Προκειμένου να μείνετε συντονισμένοι με όλες τις εξελίξεις αναφορικά με την πρόοδο του Βασίλη Παντελεάκη επισκεφθείτε τις σελίδες μας στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης καθώς και την ειδικά διαμορφωμένη σελίδα μας: https://www.yamaha-motor.eu/gr/el/yamaha-racing-team/taxytita/#/ Καλή Επιτυχία Βασίλη!

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas