MotoGP Jerez: To ουρλιαχτό του Miller στο ξέσπασμα της Ducati

Δεύτερη νίκη στην καριέρα του Αυστραλού και πρώτη με τα χρώματα της Ducati

05.05.2021

H πτώση της καρό σημαίας στη Jerez βρήκε τους ανθρώπους της εργοστασιακής ομάδας της Ducati να πανηγυρίζουν σα μικρά παιδιά στο γκαράζ της ομάδας για το 1-2 που σημείωσαν οι Jack Miller - Pecco Bagnaia στην πίστα της Ανδαλουσίας

Κείμενο: Μένιος Κατής

Ένα αποτέλεσμα που επιθυμούσαν διακαώς μετά τις τρεις σερί νίκες της Yamaha, ώστε να ανέβει η ψυχολογία της ομάδας. Για τον Αυστραλό αναβάτη που ξέσπασε σε λυγμούς μετά το τέλος του αγώνα, αυτή ήταν η πρώτη του νίκη με τη νέα του ομάδα και μόλις η δεύτερη στη μεγάλη κατηγορία.

«Όταν πέρασα την γραμμή τερματισμού στην πρώτη στροφή ήμουν χαρούμενος, στην δεύτερη έκλαιγα και στην πέμπτη ούρλιαζα», δήλωσε μεταξύ άλλων στο τέλος.

Από την άλλη, ο Ιταλός αναβάτης φιγουράρει πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 66 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Fabio Quartararo.

21 franco morbidelli dsc3641.gallery full top fullscreen

Φως στο τούνελ φαίνεται πως βλέπει ο Franco Morbidelli που πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση έως τώρα στο Πρωτάθλημα φέρνοντας την YZR-M1 του 2019 στην τρίτη θέση.

Ευχάριστη έκπληξη του αγώνα ήταν ο Takaaki Nakagami με την Honda RC213V της LCR Honda IDEMITSU που τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ισοφαρίζοντας το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του. Πίσω του βρέθηκε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Joan Mir με την Suzuki.

O Aleix Espargaro έφερε την Aprilia στην έκτη θέση μόλις 5 δευτερόλεπτα πίσω από την Ducati του νικητή, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο Noale.

Για την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha τα πράγματα δεν κύλησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αν και υπήρχαν οι προϋποθέσεις η εταιρεία των «τριών διαπασών» να φτάσει σε ακόμα μια νίκη. Τελικά αποχώρησε από την Jerez έχοντας ως καλύτερο αποτέλεσμα την έβδομη θέση του Maverick Vinales, ενώ ο κάτοχος της pole position και φαβορί για τη νίκη, Fabio Quartaro έκλεισε τον αγώνα στην 13η θέση.

30 takaaki nakagami dsc7520.gallery full top fullscreen

Ο Γάλλος ήταν ο μεγάλος χαμένος της Jerez καθώς ξεκίνησε εντυπωσιακά, βρέθηκε να προηγείται με μια διαφορά σχεδόν δύο δευτερολέπτων από τον Miller, αλλά ξαφνικά άρχισε να χάνει έδαφος. Έτσι στον 16ο γύρο ο Αυστραλός πήρε την πρωτοπορία και έφτασε στη νίκη χωρίς να απειληθεί από κανέναν. Ο ρυθμός του «El Diablo» παρουσίασε μεγάλη πτώση γεγονός που οφείλεται στο σύνδρομο «arm pump» το οποίο δεν του επέτρεψε να οδηγήσει στο όριο.

«Άντεξα τον πόνο για έξι γύρους, αλλά δεν μπορούσα άλλο. Ήταν επικίνδυνο να συνεχίσω, αλλά δεν ήθελα να σταματήσω γιατί ξέρω ότι ακόμα και 1-2 βαθμοί μπορούν να κάνουν τη διαφορά στο Πρωτάθλημα», είπε χαρακτηριστικά μετά το τέλος του αγώνα.

41 aleix espargaro dsc9057.gallery full top fullscreen

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Johann Zarco, o Marc Marquez και ο Pol Espargaro. Για ακόμα μια φορά απογοήτευσαν οι KTM, με τον Miguel Oliveira να είναι ο καλύτερος αναβάτης της εταιρείας τερματίζοντας στην 11η θέση, όπως επίσης και ο Valentino Rossi που έκλεισε τον αγώνα στην 17η θέση. «Λατρεύω τα MotoGP αλλά το να παλεύω για την 17η θέση δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό», θα πει απογοητευμένος μετά το τέλος του GP.

Στους αρνητικούς πρωταγωνιστές και ο Alex Rins της Suzuki που είχε πτώση στους πρώτους γύρους και ενώ βρισκόταν στην έβδομη θέση. Κατάφερε να συνεχίσει, αλλά η πτώση της καρό σημαίας τον βρήκε στην 20η θέση.

63 francesco bagnaia dsc7549.gallery full top fullscreen

Το πέμπτο Grand Prix της χρονιάς διεξάγεται στις 16 Μαϊου στο Le Mans της Γαλλίας.

Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race