Τρεις Έλληνες αναβάτες που αγωνίζονται στο εξωτερικό

Παντελεάκης, Φουρθιώτης και Περιστεράς

27.07.2020

Και οι τρεις προσπάθησαν για το καλύτερα και έδειξαν πως το μέλλον τους ανήκει

Ο Βασίλης Παντελεάκης που αγωνίστηκε στο Misano στα πλαίσια του ιταλικού πρωταθλήματος ταχύτητας (CIV), στην κατηγορία Pre Mot3 τερμάτισε στην τρίτη θέση του στον πρώτο αγώνα του διημέρου και έδειξε πως μπορεί να πρωταγωνιστήσει σε διεθνές επίπεδο. Στον δεύτερο αγώνα είχε πτώση και εγκατέλειψε δύο γύρους πριν το τέλος του αγώνα και ενώ βρισκόταν μέσα στην διεκδίκηση των θέσεων του βάθρου.

fourthiotis

O Σπύρος Μάριος Φουρθιώτης αγωνίστηκε στην ισπανική πίτσα Navarra, στην κατηγορία Moto4 powered by Honda. Δυστυχώς ένα τεχνικό πρόβλημα δεν του επέτρεψε να τερματίσει στον πρώτο αγώνα του ισπανικού πρωταθλήματος. Στον δεύτερο κατέλαβε την 20η θέση, ανάμεσα σε 30 αναβάτες.

peristeras

Ο Γιάννης Περιστεράς που αγωνίζεται και αυτός στο ιταλικό πρωτάθλημα ταχύτητας στην κατηγορία supersport 300, τερμάτισε στον δεύτερο αγώνα στην 18η θέση σε σύνολο 23 αναβατών που τερμάτισαν. Στο πρώτο σκέλος εγκατέλειψε λόγω πτώσης

Ένα μεγάλο μπράβο και στους τρεις αλλά και σε όσους τους υποστηρίζουν σε αυτήν την δύσκολη και κοστοβόρα προσπάθεια

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas