Αγώνες Ελλάδας

KTM SEE Michelin Moto Market Motorex team Enduro: Στο βάθρο όλων των κατηγοριών

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη

10.05.2019

Βαρσάμης, Ζώρας, Θεοδωρίδης, Χασάπης και Μιμίκος πρωταγωνίστησαν στον αγώνα του Άργους

Ο πέμπτος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Enduro έγινε στην πόλη της Πελοποννήσου. Η απαιτητική διαδρομή δυσκόλεψε όλους τους αναβάτες, όμως τα μέλη της KTM SEE MICHELIN MOTO MARKET MOTOREX TEAM ENDURO απέδειξαν για μια ακόμη φορά πως μπορούν να ανταπεξέλθουν των δυσκολιών και να κατακτήσουν πρωτιές και θέσεις στο βάθρο.

ktm enduro team argos 8

Στη Γενική κατάταξη Δημήτρης Βαρσάμης με KTM 250 EXC-F SIX DAYS και Αλέξης Ζώρας με KTM 350 EXC-F DAYS κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, “βάφοντας” το βάθρο “πορτοκαλί”. Στην ένατη και δέκατη θέση τερμάτισαν ο Γιώργος Θεοδωρίδης με KTM 500 EXC-F που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ξεπερνώντας τον τραυματισμό του και ο Γιάννης Χασάπης με KTM 350 EXC-F.

ktm enduro team argos 2

Όλοι οι αναβάτες της KTM SEE MICHELIN MOTO MARKET MOTOREX TEAM ENDURO ήταν πρωταγωνιστές στις κατηγορίες τους, επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά πως οι μοτοσυκλέτες της KTM και όλο το team που υποστηρίζει την προσπάθεια είναι κορυφαία στη χώρα μας.

Ο μοναδικός εκπρόσωπος της ομάδας στην κατηγορία E1, Δημήτρης Βαρσάμης, κατέλαβε τη δεύτερη θέση με το άψογα προετοιμασμένο KTM 250 EXC-F SIX DAYS.
Στην Ε2 o Αλέξης Ζώρας πήρε ακόμη μία νίκη και ηγείται της βαθμολογίας, με πολύτιμο “βοηθό” την κορυφαία KTM 350 EXC-F SIX DAYS. Στην τρίτη θέση της ίδιας κατηγορίας, με μια KTM 350 EXC-F, βρέθηκε ο Γιάννης Χασάπης.

Στην E3 ο Γιώργος Θεοδωρίδης επέστρεψε δριμύτερος στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις και, μετά την απουσία στα Μέγαρα, οδήγησε την KTM 500 EXC-F μέχρι την τρίτη θέση του βάθρου. Στην κατηγορία ES ο Μιχάλης Μιμίκος με το δίχρονο KTM 300 EXC TPI ήταν δεύτερος, ενώ και οι υπόλοιπες θέσεις του βάθρου ήταν “πορτοκαλί”, με τον Θανάση Γκαγκανάτσιο (KTM 350 EXC-F) να τερματίζει πρώτος και τον Πολύκαρπο Νικολάου (KTM 300 EXC TPI) τρίτος.

ktm enduro team argos 9

O team manager της ομάδας, Στάθης Κοσμίδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: “Είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα και θέσεις στο βάθρο σε όλες τις κατηγορίες. Οι μοτοσυκλέτες μας ήταν άριστα προετοιμασμένες και δούλεψαν άψογα. Έτσι οι αναβάτες επικεντρώθηκαν στον αγώνα. Χαίρομαι που όλο και περισσότεροι αναβάτες με μοτοσυκλέτες ΚΤΜ και Husqvarna μας εμπιστεύονται και έρχονται στις τέντες της ομάδας για να τους παρέχουμε υποστήριξη. Είμαστε Ready to Race τόσο για τον πρωταθλητή μας Αλέξη Ζώρα, όσο και για όσους ζητάνε τη βοήθειά μας. Υπήρξαν οργανωτικά προβλήματα, όμως σέβομαι απεριόριστα την αγάπη, τα έξοδα και τον κόπο των μελών των λεσχών που διοργανώνουν έναν αγώνα και δεν θα ήθελα να σταθώ σε αυτά”.

Έχοντας πραγματοποιήσει με επιτυχία τους πέντε από τους οκτώ φετινούς αγώνες, η KTM SEE MICHELIN MOTO MARKET MOTOREX TEAM εύχεται καλό καλοκαίρι και ανανεώνει το αγωνιστικό της ραντεβού για τις 22 Σεπτεμβρίου στη Σπάρτη.

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα