Αγώνες Εξωτερικού

EnduroGP: 4 στα 4 για τον Freeman και τη Beta στην Ισπανία

Προηγείται με διαφορά 20 βαθμών στο Πρωτάθλημα

10.05.2023

Τη δεύτερη διπλή του νίκη πήρε φέτος ο Brad Freeman (Beta RR 300 Racing) στον δεύτερο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος EnduroGP που πραγματοποιήθηκε στην Lalín της βορειοδυτικής Ισπανίας

Ο Βρετανός βρίσκεται σε καταπληκτική φόρμα, είναι πρώτος στη βαθμολογία και ήδη έχει διαφορά 20 βαθμών από τους διώκτες του. Την εκπληκτική απόδοση του Freeman ακολούθησε και ο Steve Holcombe (Beta RR 350 Racing) που με δύο τερματισμούς στην τρίτη θέση “έπιασε” τον Andrea Verona στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας στην EnduroGP. Τη δυνατή εμφάνιση των εργοστασιακών αναβατών της Beta πλαισίωσε ο Theophile Espinasse (Beta RR 250 Racing –Team Beta Oxmoto) που τη δεύτερη μέρα του αγώνα κατάφερε να ανέβει στην όγδοη θέση της EnduroGP και τη δεύτερη της Ε1.

EnduroGP Spain special test

1η μέρα

Ξεκινώντας με τη Super Test της Παρασκευής, οι δύο εργοστασιακοί αναβάτες της Beta έδειξαν τις σε εξαιρετική κατάσταση και με καθαρά και γρήγορα περάσματα από τα τεχνικά εμπόδια σημείωσαν τον δεύτερο και τον τρίτο χρόνο.
Την Παρασκευή το βράδυ και το ξημέρωμα του Σαββάτου, η νυχτερινή βροχή έκανε το τερέν ιδιαίτερα απαιτητικό, όχι μόνο στις ειδικές αλλά και στην απλή διαδρομή. Χαρακτηριστικό είναι πως έξι αναβάτες από την EnduroGP, δεκαπέντε από την Junior και 12 από τη Youth χρεώθηκαν με ποινή (καπέλο).

brad freeman 230505 endurogp spain 2132

Σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες ο Freeman επέλεξε να ξεκινήσει πολύ προσεκτικά και μέχρι τα μισά του αγώνα βρισκόταν στη δεύτερη θέση, πίσω από τον Garcia. Στον δεύτερο γύρο εξαπέλυσε την επίθεσή του, άρχισε να σημειώνει τα ταχύτερα περάσματα και στον τρίτο και τελευταίο γύρο του αγώνα πήρε το προβάδισμα κερδίζοντας με διαφορά 11 δευτερολέπτων.

Πολύ δυνατός εμφανίστηκε και ο Steve Holcombe που μέχρι τα μισά του αγώνα διεκδικούσε τη νίκη αλλά ένα λάθος τον έριξε στην τέταρτη θέση και χρειάστηκε φοβερή αντεπίθεση για να επιστρέψει στην τρίτη θέση και το βάθρο της EnduroGP καθώς και να πάρει τη νίκη στην κατηγορία E2.

Brad Freeman: “Η βροχή έκανε τις συνθήκες δύσκολες. Δεν ήταν υπερβολικά λασπωμένα, απλά γλιστράγε και δυσκολεύτηκα να εκτιμήσω (την πρόσφυση). Μετά τον πρώτο γύρο δημιουργήθηκε αγωνιστική γραμμή.”

Steve Holcombe: “Είμαι χαρούμενος καθώς είχα καιρό να κερδίσω την κατηγορία Enduro2 αλλά είμαι και λίγο απογοητευμένος καθώς δεν τα πήγα καλά στο δεύτερο πέρασμα από την Extreme οπότε μου ξέφυγαν ο Brad και ο Josep.”

2η μέρα

Μπορεί το τερέν να είχε στεγνώσει ωστόσο τα τρία περάσματα από σχεδόν 200 αναβάτες έκαναν τις ειδικές αγνώριστες!

Ο Brad Freeman ξεκίνησε πολύ δυνατά και άρχισε να χτίζει λίγο λίγο μια μικρή διαφορά. Ήταν ταχύτερος στις 8 από τις 9 ειδικές της ημέρας και κέρδισε με σχεδόν 12 δευτερόλεπτα διαφορά. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Freeman για φέτος που πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο κλείσιμο του πρώτου γύρου ο Steve Holcombe ήταν τέταρτος αλλά και πάλι με δυνατή αντεπίθεση πέρασε στην τρίτη θέση της EnduroGP και πήρε ξανά τη νίκη στην Ε2. Έτσι έφτασε τον Andrea Verona με τον οποίο ισοβαθμεί τόσο στη δεύτερη θέση της EnduroGP όσο και στην κορυφή της Ε2.

brad freeman endurogp 2023 rnd2 05291

Με έναν απίστευτο τελευταίο γύρο όπου σημείωσε τρεις φορές τον έκτο χρόνο Γενικής, ο Theophile Espinasse (Team Beta Oxmoto) στη σέλα μιας δίχρονης Beta RR 250 Racing κατάφερε να ανέβει στην όγδοη θέση της EnduroGP παίρνοντας παράλληλα και τη δεύτερη θέση την Ε1

Βάθρο για τέταρτη συνεχόμενη φορά φέτος για τον Leo Joyon που στη σέλα της Beta RR 125 Racing πήρε την τρίτη θέση στην Enduro Youth.

Brad Freeman: “Σήμερα ένιωσα πως οδηγούσα όπως ξέρω. Οδήγησα καλά και στον προηγούμενο γύρο (Ιταλία), αλλά ένιωθα μεγάλη πίεση και ήμουν νευρικός. Σήμερα ήμουν πιο χαλαρος, πιο καλά. Είχα μια δυνατή μάχη όλη μέρα με τον Josep, παλεύαμε στο μισό δευτερόλεπτο και ήταν τρελό αλλά και τόσο διασκεδαστικό. Τα κατάφερα και είναι ένα υπέροχο Σαββατοκύριακο. Δυστυχώς η απώλεια χθες (του team manager της LM Racing, Ludovic Pierre) το επισκίασε.”

Steve Holcombe: "Ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος με την οδήγηση μου σήμερα. Βοήθησε που ήμουν λίγο πιο στεγνός αλλά γενικά είμαι πολύ χαρούμενος. Πέρυσι έφυγα από την Ισπανία με τραυματισμούς οπότε φέτος ήταν καλά. Το να τελειώσω αυτό το Σαββατοκύριακο με αρκετούς βαθμούς είναι πραγματικά θετικό.”

Επόμενος αγώνας στις 26-28 Μαΐου στη Φινλανδία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα