MotoE: Τα ρόστερ των ομάδων μέχρι τώρα

Έμπειροι και νέοι αναβάτες υπόσχονται ξεχωριστό θέαμα

13.11.2018

Οι αναβάτες που θα στελεχώσουν τις ομάδας του πρώτου στην ιστορία Παγκόσμιου Κυπέλλου MotoE

Οι ιδιωτικές ομάδες του MotoGP θα συμμετέχουν με δύο αναβάτες στην «ηλεκτρική» κατηγορία, ενώ οι ομάδες της Moto2 και Moto3 θα έχουν μόνο έναν.

motoe 2019 1

Όλες οι ομάδες θα συμμετέχουν με την ίδια μοτοσυκλέτα της Energica σε πέντε αγώνες του προγράμματος του 2019 στις πίστες, Jerez, Le Mans, Sachsenringm Red Bull Ring και Misano.

LCR: Randy de Puniet - Niccolo Canepa

Angel Nieto: Νico Terol - Maria Herrera

Avintia: Xavier Simeon - Eric Granado

Intact GP: Jesko Raffin

Pramac: Josh Hook (Θ.Α) - Alex de Angelis (Θ.Α.)

Marc VDS: ?

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα