WorldSBK 2022 5ος αγώνας Donington: To πρώτο «χατ-τρικ» του Razgatlioglu

Το Παγκόσμιος Πρωτάθλημα Superbike επέστρεψε στη δράση μετά από ένα μήνα

18.07.2022

Μεγάλος πρωταγωνιστής του διημέρου ήταν ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Toprak Razgatlioglu (Yamaha) που πανηγύρισε την πρώτη τριπλέτα στην καριέρα του καθώς επικράτησε τόσο στα δύο σκέλη όσο και στον αγώνα Superpole

Κείμενο: Μένιος Κατής

Στη βαθμολογία, ο Bautista (Ducati) διατηρεί την πρωτοπορία έχοντας 246 βαθμούς, με τον Rea (Kawasaki) να ακολουθεί με 229 και τον Razgatlioglu να έχει 203.

1o Σκέλος

WSBK Donington 2022 10

Ο Rea είχε την Superpole αλλά αυτός που έκανε την καλύτερη εκκίνηση ήταν ο Razgatlioglu που εκκινούσε από την 3η θέση. Από τη στιγμή μάλιστα που ο Τούρκος βγήκε αλώβητος από τον 1ο γύρο κατάφερε σταδιακά να ανοίξει διαφορά από τους ανταγωνιστές του. Rea και Bautista μάχονταν για τη 2η θέση με τον Ισπανό ωστόσο να κάνει το λάθος στον 16ο γύρο, να πέφτει και να εγκαταλείπει. Έτσι ο Rea τερμάτισε δεύτερος, με τον ομόσταβλό του, Alex Lowes να επικρατεί του Scott Redding (BMW) στο τέλος. Για την Kawasaki η παρουσία των δυο αναβατών της στο βάθρο ήταν μια σημαντική στιγμή καθώς έφτασε τα 501 βάθρα στο WorldSBK.

Αποτελέσματα

Superpole Race

WSBK Donington 2022 2

Όπως συνέβη και στο 1ο σκέλος, έτσι και εδώ ο Razgatlioglu ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστές. Ο Τούρκος έστριψε πρώτος και διατηρήθηκε σε αυτήν την θέση μέχρι την πτώση της καρό σημαίας. Ο Rea ολοκλήρωσε τον αγώνα στη δεύτερη θέση, με τον Scott Redding να επικρατεί του Alvaro Bautista στη μάχη για το ποιος θα ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Αυτό ήταν το πρώτο βάθρο του Βρετανού με την BMW.

2o Σκέλος

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε το αγωνιστικό 2ήμερο ο Toprak Razgatlioglu πετυχαίνοντας το πρώτο του «χατ-τρικ». Σε αυτήν την περίπτωση βέβαια χρειάστηκε να κοπιάσει περισσότερο καθώς επί 13 γύρους ο Jonathan Rea ήταν εκεί να τον πιέζει και να τον απειλεί. Από κει και πέρα ο Τούρκος κατάφερε να κάνει μια διαφορά και ουσιαστικά να εξασφαλίσει τη νίκη.

WSBK Donington 2022 7

Πίσω του ο Rea δεχόταν επίθεση του Bautista που κατάφερε τελικά να τον περάσει στον 19ο γύρο και να τερματίσει στη δεύτερη θέση χαρίζοντας στη Ducati το 999ο βάθρο της στο WorldSBK.

O 6ος γύρος του Πρωταθλήματος θα διεξαχθεί το τριήμερο 29 - 31 Ιουλίου στο Autodrom Most, στην Τσεχία.

WSBK Donington 2022 3

Βαθμολογία

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα