Αγώνες Εξωτερικού

MXGP Mantova II (Ιταλία): Jeffrey Herlings και KTM στην κορυφή

Πρωταθλήτρια η KTM στους κατασκευαστές

11.11.2021

Η φετινή χρονιά τα είχε όλα, με τους κύριους διεκδικητές του τίτλους να έχουν τα «πάνω τους και τα κάτω τους», προσφέροντας άφθονο θέαμα σε όλους τους αγώνες

Μετά το τέλος του πρώτου εκ των δύο σερί αγώνων στη Mantova, ο αναβάτης της Kawasaki, Romain Febvre, είχε ένα μικρό αλλά πολύ σημαντικό προβάδισμά από τον Ολλανδό της KTM, ενώ ο πρωταθλητής των δύο προηγούμενων ετών, Tim Gajser (Honda), πίστευε μόνο σε ένα θαύμα, που τελικά δεν έγινε.

HERLINGS CUP MOTOCROSS GP 18 MN 2021

O Herlings με δύο νίκες στα ισάριθμα σκέλη του τελευταίου αγώνα, άφησε πίσω του αντιπάλους του, κατακτώντας τον πέμπτο τίτλο στον Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross. O Febvre ήταν δεύτερος, πέντε μόλις βαθμούς πίσω, ενώ ο Gajser πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

MXGP

Α΄Σκέλος

Ο Jorge Prado, ένας εκ των δύο team mate του Herlings, πήρε το προβάδισμα αρχικά, με τους Febvre, Jeremy Seewer (Yamaha), Herlings και τον έτερο ομόσταυλο του Ολλανδού, Toni Cairoli να βρίσκονται πίσω του και τον Gajser στην έβδομη θέση πίσω από τον Mathys Boisrame (Kawasaki).

MXGP START MOTOCROSS GP 18 MN 2021

Η πρωτοπορία του Prado «κράτησε» για τέσσερις γύρους, με τον Febvre να τον προσπερνά, ενώ ο Herlings ήταν τρίτος. Λίγο αργότερα όμως ο Herlings προσπέρασε και τους δύο και με καθαρό τερέν συγκεντρώθηκε στον δικό του αγώνα. Ο Gajser άφησε πίσω του τον Prado και έτσι οι τρεις πρωτοπόροι βρίσκονταν στις προνομιούχες θέσεις.

Febvre και Gajser είχαν ταχύτερο ρυθμό από τον Herlings που αντιμετώπιζε πρόβλημα arm pump. Στο τέλος όμως ο αναβάτης της KTM μπόρεσε να κρατήσει πίσω του και τους δύο. Ο Febvre ήταν δεύτερος και ο Gajser τρίτος. Οπότε ο Ολλανδός και ο Γάλλος ήταν πολύ κοντά στη βαθμολογία και το δεύτερο σκέλος θα έκρινε τα πάντα.

Αποτελέσματα

Β΄Σκέλος

Ο Prado ήταν και πάλι ο καλύτερος στην εκκίνηση με τους Febvre, Herlings και Gajser να τον καταδιώκουν. Ο Febvre πήρε το προβάδισμα, με τον Prado να αφήνει και τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου να παλέψουν μέχρις εσχάτων για το στέμμα του Πρωταθλητή.

MXGP CHAMPIONS MOTOCROSS GP 18 MN 2021

Ο Herlings πίεσε τον Febvre με αποτέλεσμα ο Γάλλος να πέσει και να βρεθεί στην τρίτη θέση πίσω και από τον Gajser και με τον Seewer να τον απειλεί. Ο Σλοβένος ήταν ταχύτερος, όμως ο Ολλανδός παρέμεινε οριακά μπροστά του ως το τέλος. Το πέσιμο της καρό σημαίες βρήκε τον Herlings να πανηγυρίζει τον πέμπτο τίτλο στο Παγκόσμιο ΜΧ, κατακτώντας την 99η νίκη στην καριέρα του στο κορυφαίο επίπεδο αγώνων.

Με 708 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον Febvre και 15 από τον Gajser είναι ο νέος Πρωταθλητής. Συνολικά φέτος είχε 14 θέσεις στο βάθρο, 9 νίκες GP, 14 νίκες σε αγωνιστικά σκέλη και 13 pole position.

Θρίαμβος για την KTM και στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών. Με 842 βαθμούς άφησε στη δεύτερη θέση την Kawasaki με 708 και την Honda στην τρίτη με 702.

Βαθμολογία

ΜΧ2

Το πρωτάθλημα στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία τελείωσε με θρίαμβο της Yamaha. Μετά τον τίτλος που κατέκτησε ο Maxime Renaux, δύο αγώνες πριν το πέσιμο της αυλαίας, ο team mate του στην εργοστασιακή ομάδα της ιαπωνικής εταιρείας, Jago Geerts, πήρε τη δεύτερη θέση, αφήνοντας τρίτο τον αναβάτη της KTM, Tom Vialle.

RENAUX MOTOCROSS GP 18 MN 2021

Ταυτόχρονα η «μπλέ» ομάδα πήρε και τον τίτλο στους κατασκευαστές με 809 βαθμούς έναντι 797 της ΚΤΜ.

Αποτελέσματα Α΄Σκέλος

Αποτελέσματα Β΄Σκέλος

Βαθμολογία

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race