WorldSBK - Jerez: Σκοτώθηκε ο Dean Berta Vinales

Στο πένθος η οικογένεια Vinales και το WorldSBK

25.09.2021

Ο Dean Berta Vinales έχασε τη ζωή του το μεσημέρι του Σαββάτου 25/9 κατά τη διάρκεια του 1ου αγώνα της κατηγορίας WorldSSP 300 στην πίστα της Jerez.

Κατά τη διάρκεια του 11ου γύρου, ο 15χρονος οδηγός, ξάδερφος του Maverick που αγωνίζεται στα MotoGP με την Aprilia, ενεπλάκη σε ατύχημα που έγινε στη στροφή 2 μαζί με άλλους τέσσερις αναβάτες (τους Alejandro Carrion, Daniel Mogeda, Harry Khouri και Yeray Ruiz) με αποτέλεσμα να υποστεί σοβαρές κακώσεις στο κεφάλι και στον θώρακα.

Ο αγώνας διεκόπη αμέσως και το ιατρικό επιτελείο έσπευσε στο σημείο για τις πρώτες βοήθειες. Ασθενοφόρο τον μετέφερε στο ιατρικό κέντρο της πίστας όπου στις 15:11 τοπική ώρα άφησε την τελευταία του πνοή.

Μετά την τραγική αυτή εξέλιξη οι οργανωτές ανακοίνωσαν την ματαίωση του 1ου αγώνα του WorldSBK όπως και των υπόλοιπων αγωνιστικών δραστηριοτήτων της ημέρας.

Ο Dean Berta Vinales (20/04/2006) ήταν από το Palau Saverdera, μια μικρή κοινότητα της Καταλονίας με μόλις 900 κατοίκους. Οδήγησε για πρώτη φορά μοτοσυκλέτα σε ηλικία 2 χρόνων, ωστόσο αυτό που τον κέρδισε στα πρώτα χρόνια της -σύντομης- ζωής του ήταν το ποδόσφαιρο.

Σε ηλικία 11 χρόνων αναδείχθηκε Πρωταθλητής Καταλονίας στην κατηγορία PromoZFM του Promovelocidad Cup, ενώ το 2018 έκανε το ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα Cuna de Campeones όπως επίσης και στην κατηγορία PreMoto3 του Ισπανικού Πρωταθλήματος. Την επόμενη χρονιά κατετάγη 4ος στην κατηγορία Promo3, ενώ παράλληλα έκανε το ντεμπούτο του στο European Talent Cup όπου αγωνίστηκε επί μια διετία (2019 & 2020).

Φέτος πραγματοποίησε το μεγάλο άλμα, αγωνιζόμενος στην κατηγορία WorldSSP 300 με την ομάδα Viñales Racing Team την οποία δημιούργησε ο πατέρας του Maverick Vinales, Angel. Οδηγούσε μια Yamaha YZF-R3 και είχε ως παρτενέρ στην ομάδα τον Ιταλό Kevin Sabatucci. Καλύτερό του αποτέλεσμα στο WorldSSP 300 ήταν η 4η θέση στον 1ο αγώνα του Magny-Cours.

Ride In Peace
Dean Berta Viñales

Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas
Ο Pat Hennen είχε κερδίσει το Φινλανδικό GP την 1η Αυγούστου 1976. Ήταν ο πρώτος Αμερικάνος που κατέκτησε την κορυφή στο κορυφαίο πρωτάθλημα