Αγώνες Εξωτερικού

WorldSBK - Catalunya: Θριάμβος των Ducati, o Razgatlioglu στο +1 από τον Rea!

4 γύρους πριν το φινάλε, το θρίλερ συνεχίζεται!

19.09.2021

Τέσσερις γύρους πριν το φινάλε της συναρπαστικής σεζόν, η μάχη για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά.

Κείμενο: Μένιος Κατής

Στην πίστα της Catalunya, όπου διεξήχθη ο 9ος γύρος της σεζόν, οι Ducati είχαν τον πρώτο λόγο κάνοντας το 1-2-3 στο 1ο σκέλος με τον Scott Redding να πανηγυρίζει τη νίκη και τον Michael Ruben Rinaldi να επικρατεί στο 2ο.

O Toprak Razgatlioglu εγκατέλειψε ως πρωτοπόρος στον 1ο αγώνα, ενώ είχε δύο 2ες θέσεις στo Superpole Race και στο 2ο σκέλος. Ο Jonathan Rea από την πλευρά του, τερμάτισε 4ος στο 1ο σκέλος, νίκησε το Superpole Race και ήρθε 6ος στο 2ο σκέλος. Πλέον η διαφορά του Τούρκου από τον  Βορειοϊρλανδό στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου είναι μόλις ένας βαθμός!

1o Σκέλος

Στη διαδικασία της Superpole έλαμψε ο Tom Sykes που πανηγύρισε την 51η pole της καριέρας του - την πρώτη της BMW M 1000 RR στο WorldSBK, αφήνοντας πίσω του τους διεκδικητές του τίτλου Toprak Razgatlioglu και Jonathan Rea.

wsbk catalunya 2021 8

Ο αγώνας διεξήχθη σε βρεγμένο οδόστρωμα λόγω της βροχής που έπεσε πριν την εκκίνηση. Υπό αυτές τις συνθήκες οι αναβάτες της Ducati έκλεψαν την παράσταση κάνοντας το 1-2-3! Νικητής αναδείχθηκε ο Scott Redding (Aruba.it Racing) με τον Axel Bassani (Motocorsa Racing) να ακολουθεί πανηγυρίζοντας την παρθενική του παρουσία στο βάθρο σε αγώνα του WorldSBK. Τρίτος ήταν ο Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing), ενώ την πρώτη τετράδα συμπλήρωσε ο Jonathan Rea (Kawasaki).

Μεγάλος χαμένος της υπόθεσης ήταν ο Toprak Razgatlioglu, ο οποίος στον 15ο γύρο και ενώ οδηγούσε την κούρσα, αντιμετώπισε πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά της Yamaha (πρόβλημα που προέκυψε από την μπαταρία, όπως είπε στη συνέχεια) με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει και να χάσει -προσωρινά- την πρωτοπορία στη βαθμολογία. Την εξάδα συμπλήρωσαν ο Michael van der Mark (BMW) και ο Alex Lowes (Kawasaki).

Αποτελέσματα 1ου Σκέλους

Superpole Race

Eπεισοδιακή εξέλιξη είχε το Superpole Race καθώς διακόπηκε στον 4ο γύρο μετά το ατύχημα που είχαν στη στροφή 11 ο Lucas Mahias (Kawasaki Puccetti Racing) με τον Chaz Davies (Team GoEleven). Ο Ουαλός μεταφέρθηκε έχοντας τις αισθήσεις του στο ιατρικό κέντρο της πίστας και εν συνεχεία σε νοσοκομείο της πόλης ώστε να υποβληθεί σε περαιτέρω εξετάσεις.

wsbk catalunya 2021 5

Στην επανέναρξη του αγώνα το γκριντ διαμορφώθηκε με βάση την κατάταξη που είχε διαμορφωθεί έναν γύρο πριν την διακοπή του πρώτου αγώνα. Έτσι στην πρώτη σειρά βρέθηκαν οι Razgatlioglu, Rea & Redding, έτοιμοι να παλέψουν για τη νίκη στον αγώνα διάρκειας 5 γύρων.

Αυτός που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο Rea που επικράτησε του Τούρκου για μόλις 0.211". Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Alvaro Bautista έχοντας ξεκινήσει από την έκτη θέση. Ήταν το πρώτο βάθρο του Ισπανού από την Aragon το 2020. Ο Scott Redding ενεπλάκη σε ατύχημα, παρ' όλα αυτά κατάφερε να συνεχίσει και να τερματίσει στην 15η θέση.

Την εξάδα συμπλήρωσαν οι: Alex Lowes (Kawasaki), Michael Ruben Rinaldi (Ducati) και Axel Bassani (Motocorsa Racing).

Aποτελέσματα Superpole Race

2ο Σκέλος

Διακοπή είχαμε και στο 2ο σκέλος. Ο λόγος που αυτή τη φορά εμφανίστηκαν οι κόκκινες σημαίες ήταν το ατύχημα στο οποίο ενεπλάκησαν ο Mahias με τον Sykes στον 2ο γύρο. Ο αναβάτης της BMW μεταφέρθηκε έχοντας τις αισθήσεις του στο ιατρικό κέντρο της πίστας και εν συνεχεία σε νοσοκομείο της Βαρκελώνης για περαιτέρω εξετάσεις.

wsbk catalunya 2021 2

Στην επανέναρξη του αγώνα, ο Razgatlioglu ξεκίνησε δυνατά, αλλά στον 3ο γύρο είδε τον Rinaldi να του παίρνει τα ηνία. Στον 11ο γύρο ο Τούρκος επέστρεψε στην κορυφή, την ώρα που ο Rea αντιμετώπιζε δυσκολίες και έχανε συνεχώς έδαφος.

O Rinaldi ωστόσο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, «απάντησε» στον Τούρκο τρεις γύρους αργότερα και έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη, την τρίτη του στο φετινό Πρωτάθλημα.

Ο Razgatlioglu έσωσε την παρτίδα τερματίζοντας στη δεύτερη θέση και σε συνδυασμό με την έκτη θέση του Rea επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας μόλις ένα βαθμό διαφορά από τον έξι φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή!

wsbk catalunya 2021 4

Τρίτος τερμάτισε ο Redding, με τους Alvaro Bautista (Honda) και Andrea Locatelli (Yamaha) να ακολουθούν.

Αποτελέσματα 2ου Σκέλους | Βαθμολογία

O 10ος γύρος της χρονιάς διεξάγεται 24 - 26 Σεπτεμβρίου στην πίστα της Jerez.

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Ένα νέος αναβάτης κέρδισε, ένας Πρωταθλητής επέστρεψε στην κορυφή και ένας κατασκευαστής ονειρεύεται τον πρώτο του τίτλο στα superbike
Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race