Rally Dakar 2η ημέρα: Κυρίαρχη η Honda με πρωτιά για τον Joan Barreda (Video)

Τρία Honda CRF450 Rally στις πρώτες πέντε θέσεις

Γράφει ο Μανόλης Βλαχάκης  //  08.01.2018

Ο Barreda πήρε τη νίκη της δεύτερης ημέρας του Rally Dakar και σκαρφάλωσε στην κορυφή της γενικής κατάταξης

Πλήρη αλλαγή δεδομένων την δεύτερη ημέρα του αγώνα. Μια δύσκολη διαδρομή που απαιτούσε οδήγηση 267 χιλιομέτρων το 90% των οποίων στους αμμόλοφους της Ican κοντά στο Pisco, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισαν αναβάτες ήταν το ότι τα αυτοκίνητα αγωνίστηκαν πριν τις μοτοσυκλέτες τους αμμώδεις αμμόλοφους σχεδόν απροσπέλαστους.

Πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν η ομάδα της Monster Energy Honda με τον Joan Barreda να κερδίζει την ειδική διαδρομή και να παίρνει ταυτόχρονα και την πρωτοπορία στη γενική. Ο Michael Metge ήταν τέταρτος και ο Kevin Benavides πέμπτος.

Dakar 2 7

Πολύ σταθερός ο Adrien Van Beveren επάνω στην εργοστασιακή Yamaha. Τερμάτισε 3 λεπτά σχεδόν πίσω από τον Barreda και έχει σταθεροποιηθεί στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Οι ομόσταβλοι «μπλέ» αναβάτες Adrien Xavier de Soultrait και Franco Caimi πλασαρίστηκαν στην έκτη και όγδοη θέση της γενικής.

Dakar 2 5

Ο νικητής της πρώτης ημέρας Sam Sunderland είχε το δύσκολο έργο να «ανοίξει» το δρόμο για τις μοτοσυκλέτες, ξεκινώντας πρώτος. Τα αυτοκίνητα όμως που προπορεύονταν είχαν κάνει την ζημιά, αφού ορισμένα από αυτά είχαν “χαθεί” γεγονός που αποπροσανατόλισε τον Sunderland. Ο Βρετανός τερμάτισε τελικά έβδομος, μια θέση που τον φέρνει στην τέταρτη θέση συνολικά. Ο team mate του στην εργοστασιακή ομάδα της KTM, Matthias Walkner, τερματίζοντας στην τρίτη θέση βελτίωσε την έκτη θέση που κατείχε μετά το τέλος της πρώτης ημέρας και φιγουράρει πλέον στην τρίτη θέση.

Dakar 2 8

Ο νικητής του Dakar γα το 2016, Toby Price, συνεχίζει να ανεβάζει αργά αλλά σταθερά την απόδοση του προσπαθώντας να ξεπεράσει τον περσινό πολύ σοβαρό τραυματισμό του και έτσι από την δέκατη τέταρτη θέση γενικής κατάφερε να ανέβει στη δέκατη

Ο Pablo Quintanilla με Husqvarna συνέχισε την πολύ καλή του εμφάνιση τερμάτισε έκτος και βρίσκεται στην πέμπτη θέση γενική κατάταξη.

Dakar 2 1

Αξιοσημείωτη είναι η ενδέκατη θέση γενικής που κατέχει στο ντεμπούτο του στο Rally Dakar, ο Jonathan Barragán με GAS GAS και είναι μέχρι τώρα ο πρώτος rookie αναβάτης.

Άλλη μία εγκατάλειψη είχαμε τη δεύτερη ημέρα με τον αναβάτης της Sherco, Adrien Metge, να σπάει το πόδι του,αφήνοντας έτσι τον Juan Pedrero Garcia ως πρώτο αναβάτη για τους Ισπανούς, στην εικοστή δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης

Dakar 2 3

Κατά την τρίτη ημέρα του Dakar, που ξεκινά από το Pisco με τον προορισμό San Juan de Marcona, οι αναβάτες καλούνται να καλύψουν συνολικά 501 χιλιόμετρα, συμπεριλαμβανομένων των 295 χλμ. της ειδικής διαδρομής

Αποτελέσματα

Dakar Rally 2018
Stage 1 | 6 Ιαν. | Lima - Pisco | SS: 31χλμ | Σύνολο: 272χλμ
Stage 2 | 7 Ιαν.| Pisco - Pisco | SS: 267χλμ | Σύνολο: 278χλμ
Stage 3 | 8 Ιαν. | Pisco - San Juan de Marcona | SS: 295χλμ | Σύνολο: 501χλμ
Stage 5 | 9 Ιαν. | San Juan de Marcona - San Juan de Marcona | SS: 330χλμ | Σύνολο: 444χλμ

dakar 2 9

Μετά το νέο ατομικό ρεκόρ πίστας και την pole position στον πρώτο αγώνα του Βαλκανικού πρωταθλήματος BMU
Ο άνθρωπος που μαζί με τον Davide Brivio έφερε τον Rossi στην Yamaha το 2004 αποχωρεί από την εργοστασιακή ομάδα του ιαπωνικού εργοστασίου
O Maverick «Batman» Vinales ήταν αλάνθαστος. Ακόμη και όταν έμεινε στην ένατη θέση στην αρχή του αγώνα, κατέκτησε την πρώτη του νίκη σε αγώνα, μετά τις δύο σε sprint race
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick και Power Rain αψηφούν τις εδαφικες ανωμαλίες και τις εναλλαγες στην άσφαλτο του Circuit of the Americas