MotoGP 2022 3ος αγώνας Αργεντινή: Πρώτη νίκη για Aleix Espargaro και Aprilia!

Δεύτερος ο JorgeMartin, τρίτος ο Alex Rins

03.04.2022

Ένα standing ovation για τον ακάματο εργάτη Aleix Espargaro, τον αναβάτη που πίστεψε όσο κανείς άλλος το project της Aprilia, δούλεψε σκληρά και τώρα δρέπει τους καρπούς των κόπων του.

Στην πίστα Termas de Rio Honda o 32χρονος Ισπανός έγραψε ιστορία σημειώνοντας την παρθενική νίκη στο 200ο του Grand Prix στην κορυφαία κατηγορία. Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το εργοστάσιο του Noale στην κατηγορία των MotoGP.

Και το ακόμα καλύτερο είναι ότι μετά τους τρεις πρώτους αγώνες της χρονιάς, ο Aleix Espargaro φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jorge Martin με την Ducati D16 GP22 της «δορυφορικής» Pramac έχοντας οδηγήσει για μεγάλο διάστημα τον αγώνα. Αυτός και ο Espargaro είχαν τον καλύτερο ρυθμό το διήμερο κάτι που επιβεβαιώθηκε και στους 25 γύρους της κούρσας.

Ο Martin πήρε την εκκίνηση αφήνοντας τον poleman Aleix Espargaro στη δεύτερη θέση. Σύντομα οι δυο τους έχτισαν μια διαφορά άνω του δευτερολέπτου την οποία και διατήρησαν σχεδόν σε όλο τον αγώνα.

Η κίνηση που έκρινε τον αγώνα έγινε στον 21ο γύρο με τον Aleix Espargaro να περνά στην στροφή 1 τον Martin και να διατηρείται εκεί μέχρι την πτώση της καρό σημαίας.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Alex Rins με την Suzuki ακολουθούμενος από τον ομόσταβλό του Joan Mir.

Την Ισπανική μονοτονία έσπασε ο Pecco Bagnaia (Ducati) που στον τελευταίο γύρο κατάφερε να πάρει την πέμπτη θέση έπειτα από συναρπαστική μάχη που έδωσε με τους Brad Binder (KTM) και Maverick Vinales (Aprilia). Ο Νοτιο-Αφρικανός αποτελεί έως τώρα την σταθερή αξία της ΚΤΜ με αποτέλεσμα μετά από τρεις αγώνες να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος.

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Fabio Quartararo που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να είναι ανταγωνιστικός. Σημειώστε δε πως ο Γάλλος ήταν ο πρώτος αναβάτης της Yamaha με την εταιρεία των «τριών διαπασών» να βλέπει τον έτερο εργοστασιακό αναβάτη, Franco Morbidelli να εγκαταλείπει από μηχανικό πρόβλημα και τον Andrea Dovizioso να αντιμετωπίζει προβλήματα που τον ανάγκασαν να επισκεφθεί το γκαράζ της ομάδας του και να επιστρέψει στον αγώνα έχοντας χάσει τρεις γύρους.

Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Marco Bezzechi και ο Enea Bastianini.

Πρώτη Honda ήταν αυτή του Τakaaki Nagami στην 12η θέση, μιας και ο Pol Espargaro που βρισκόταν σε τροχιά βάθρου, εγκατέλειψε από πτώση στον 15ο γύρο και ενώ ήταν 4ος.

Μετά από τρεις αγώνες, ο Aleix Espargaro προηγείται στη βαθμολογία με 45 βαθμούς. Ακολουθεί ο Brad Binder με 38, ενώ τρίτος είναι ο Enea Bastianini με 36.

Το Πρωτάθλημα συνεχίζεται το τριήμερο 8-10 Απριλίου με τον αγώνα του Austin (COTA).

Αποτελέσματα

Βαθμολογία

Σχεδόν 300.000 θεατές παρακολούθησαν δύο αγώνες θρίλερ με μάχες και πολλές πτώσεις
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross στα Τρίκαλα με 195 συμμετοχές και πλήθος κόσμου παρόλο που η βροχή προσπάθησε να δυσκολέψει ακόμη περισσότερο όλους τους συμμετέχοντες
Μετά το ταξίδι στο Τέξας (Ηνωμένες Πολιτείες), το Grand Prix της Ισπανίας Estrella Galicia ανοίγει μια σειρά από πέντε αγώνες στην Ευρώπη
Η Bimota by Kawasaki Racing Team θα εξελίξει μοτοσυκλέτα που θα βασίζεται σε πλαίσιο Bimota και κινητήρα ΖΧ-10 RR. Η ομάδα θα κάνει ντεμπούτο το 2025 στο WorldSBK