Αγώνες Εξωτερικού

WorldSBK Qatar: Φινάλε με ρεκόρ

Ο Davies στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος

Γράφει ο Κώστας Ταρναβάς  //  05.11.2017

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Jonathan Rea πρόσθεσε ένα ακόμη ρεκόρ στην ήδη μεγάλη λίστα των κατακτήσεων του στο πρωτάθλημα του 2017

Με 556 βαθμούς σε μία σεζόν αφού κέρδισε και τα δύο σκέλη και στον τελευταίο αγώνα στην πίστα του Κατάρ έγινε ο αναβάτης με τους μεγαλύτερη βαθμολογία σε μία σεζόν.

SBK QATAR 2017 7

Ο Rea ανέβηκε 16 φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου φέτος και κατέρριψε το προσωπικό του ρεκόρ.

SBK QATAR 2017 4

Ο Chaz Davies με την Ducati Panigale τελικά κατετάγη δεύτερος στην βαθμολογία, αφού τερμάτισε και στα δύο σκέλη στη δεύτερη θέση. Ο μεγάλος ανταγωνιστής του Tom Sykes (Kawasaki ZX-10R) απώλεσε το νούμερο 2 της κατάταξης που είχε πέρσι τερματίζοντας έκτος στο πρώτο σκέλος και εγκαταλείποντας μετά από πτώση στις αρχές του αγώνα στο δεύτερο.

SBK QATAR 2017 2

Την τρίτη θέση στο βάθρο στο Α’ σκέλος κατέκτησε ο Marco Melandri με Ducati, ενώ στο Β΄ σκέλος ήταν ο Alex Lowes που επικράτησε του Michael van der Mark στην ενδοοικογενειακή κόντρα των δύο εργοστασιακών Yamaha R1.

SBK QATAR 2017 6

O Xai Fores (Barni Racing Ducati) ο οποίος τερμάτισε πέμπτος στο Β΄ σκέλος αναδείχθηκε καλύτερος αναβάτης ιδιωτικής ομάδας.

Αποτελέσματα Α' Σκέλος (Pdf)            Αποτελέσματα Β' Σκέλος (Pdf)                     Τελική Βαθμολογία (Pdf)

Ραντεβού στις 23 Φεβρουαρίου 2018 στην πίστα του Phillip Island της Αυστραλίας με την ευχή το νέο Πρωτάθλημα να είναι πιο ενδιαφέρον από το φετινό.

WSBK 2018Calendar topweb2 OK

Google News Ακολουθήστε το 2WO.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα για την μοτοσυκλέτα από την Ελλάδα και τον κόσμο.

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα