Motul World SBK: Χαμός στο Donington Park (Video)

Μεγάλοι νικητές των δύο σκελών αναδείχθηκαν οι δύο αναβάτες της Kawasaki, Tom Sykes και Jonathan Rea

Γράφει ο Κώστας Ταρναβάς  //  29.05.2017

Στη σκιά του προώρου χαμού του Nicky Hayden διεξήχθη ο έκτος αγώνας του Motul World SBK. Πολλοί από τους θεατές κυμάτιζαν σημαίες, ενώ άλλοι φορούσαν μπλούζες και αυτοκόλλητα με το νούμερο 69 με το οποίο αγωνιζόταν ο Αμερικανός αναβάτης. Μεγάλοι νικητές των δύο σκελών αναδείχθηκαν οι δύο αναβάτες της Kawasaki, Tom Sykes και Jonathan Rea, που αφιέρωσαν τις νίκες τους στο «Kentucky Kid»

Ο Sykes με την Kawasaki ZX-10R ήταν νικητής στο Α΄ σκέλος. Για τον Βρετανό αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη στην πίστα του Donington Park. Τη δεύτερη θέση στο βάθρο κατέλαβε ο «wild card» Leon Haslam με την ίδια μοτοσυκλέτα, ενώ το αμιγώς βρετανικό podium συμπλήρωσε ο Alex Lowes με Yamaha R1.

hi 06 Donington WorldSBK Race 1 SykesC87Q3763

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν δραματική και σημαδεύτηκε από τις πτώσεις των δύο πρωτοπόρων της βαθμολογίας Jonathan Rea (Kawasaki) και Chaz Davies (Ducati). O Davies μετά το ‘‘δύο στα δύο’’ στην Imola θέλησε να συνεχίσει το σερί και να πλησιάσει και άλλο τον Rea στη βαθμολογία. Έγινε από νωρίς το αφεντικό του αγώνα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού μια πτώση τον άφησε αρκετά πίσω. Όταν σήκωσε τη μοτοσυκλέτα του βρέθηκε εκτός της βαθμολογούμενης δεκαπεντάδας, ωστόσο με γρήγορη οδήγηση κατάφερε τελικά να φτάσει έως την όγδοη εκμεταλλευόμενος την πτώση του Rea τέσσερις γύρους πριν το τέλος. Ο Πρωταθλητής ύστερα από μια έντονη αναμέτρηση με τον team mate του Tom Sykes έφθειρε σε μεγάλο βαθμό τα ελαστικά του. Τελικά «χάνοντας» το μπροστινό με πολλά χιλιόμετρα η μοτοσυκλέτα του καταστράφηκε ολοσχερώς, αλλά ευτυχώς για αυτόν χωρίς τραυματισμό. Πίσω από τον Sykes ο οποίος πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα τερμάτισε ο Leon Haslam.Ο αποκαλούμενος «pocket rocket» σε έναν μοναχικό αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του με την Kawasaki της ομάδας Puccetti έκανε «ηχηρό» come back στο Παγκόσμιο SBK. hi 06 Donington WorldSBK Race 1 Haslam DSC4280Στην τρίτη θέση ο Alex Lowes που κατάφερε να επικρατήσει λίγο πριν τον τερματισμό του Marco Melandri (Ducati).

alex lowes doni 1

Αποτελέσματα Ά σκέλος

Ο Rea επέστρεψε δριμύτερος στο Β΄ σκέλος, πέτυχε την όγδοη φετινή του νίκη και ταυτόχρονα την 100η για την Kawasaki στα SBK. Ταυτόχρονα το αποτέλεσμα αυτό ήταν και η αρχή του τέλους της κυριαρχίας του Tom Sykes του οποίου το σερί σταμάτησε στις εννέα συνεχόμενες νίκες.

Ο Rea από δέκατος στον δεύτερο γύρο του Β΄ σκέλους άρχισε αντεπίθεση που τελικά τον έφερε στην πρώτη θέση. Ο Davies με τη σειρά του παρασύρθηκε εκτός πίστας από άλλους οδηγούς με αποτέλεσμα να βρεθεί 15ος. Και αυτός όμως με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε λίγες στροφές πριν το τέλος να προσπεράσει τον Mikael Vd Mark με το Yamaha R1 και να ανέβει στο τρίτο σκαλί.

davies doni

Ο «άρχοντας» του Donington, Tom Sykes, προσπάθησε να επιβληθεί του team mate. Μείωσε τη διαφορά προς το τέλος του αγώνα, όμως τελικά δεν κατόρθωσε να κάνει το 10 στα 10. Ο δεύτερος του Α΄ σκέλους Leon Haslam είχε πτώση που τον οδήγησε σε εγκατάλειψη. Ο Marco Melandri βγήκε εκτός αγώνα λόγω σπασμένης αλυσίδας, ενώ συνολικά τα εργοστασιακά Yamaha R1 πήγαν πολύ καλά τερματίζοντας στην τέταρτη και πέμπτη θέση.

lowes vdmark doni

Αποτελέσματα Β΄ σκέλος

Βαθμολογία (Pdf)

Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά η ομάδα Beta Chachagias Racing είναι έτοιμη για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro
Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα