WESS Erzberg Rodeo: Ο Jarvis και η Husqvarna στην κορυφή (Video)

Ο Graham Jarvis κατακτά το Erzbergrodeo Red Bull Hare Scramble

04.06.2018

Θρίαμβος του Βρετανού στο αυστριακό ορυχείο για το δεύτερο γύρο του World Enduro Super Series. Μάθε τα αποτελέσματα και δες σε replay τον αγώνα!

Σ’ έναν αγώνα με συνεχείς ανακατατάξεις, ήταν ο Graham Jarvis (Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing) αυτός που στο τέλος κατάφερε να τεθεί επικεφαλής και να πάρει τη νίκη για μόλις 41 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Jonny Walker (Red Bull KTM Factory Racing) και τον Manuel Lettenbichler (KTM).

wess erzberg rodeo red bull hare scramble 3

Κάτω από τον λαμπερό ήλιο και με υψηλή θερμοκρασία, 500 αναβάτες που προκρίθηκαν από τις δοκιμές του Σαββάτου, πήραν εκκίνηση στις 14:30 για τον 24ο αγώνα Erzbergrodeo Red Bull Hare Scramble. Μόλις είκοσι τρεις από αυτούς κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη διαδρομή των 25χλμ. εντός του προβλεπόμενου χρονικού ορίου των τεσσάρων ωρών.

Δες το replay του αγώνα εδώ:

Ανακατατάξεις και στη βαθμολογία

Μπορεί ο Jarvis να πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στο Erzbergrodeo Red Bull Hare Scramble, ωστόσο ο Walker με τη δεύτερη θέση κατάφερε να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στο νέο πρωτάθλημα World Enduro Super Series. Χάνοντας πολύτιμο έδαφος στο 21o check point και την “Πράσινη Κόλαση”, ο Lettenbichler κατάφερε τελικά να τερματίσει στην τρίτη θέση, μόλις τρία λεπτά μετά τον Jarvis, με τον Young να παίρνει την τέταρτη θέση. Έχοντας το προβάδισμα στο εικοστό check point, o νικητής του πρώτου αγώνα Billy Bolt (Husqvarna) δεν κατάφερε τελικά να κάνει το δύο στα δύο, τερματίζοντας στην πέμπτη θέση.

wess erzberg rodeo red bull hare scramble 5

Η απίστευτη αντεπίθεση του Jarvis

Ξεκινώντας με τον χειρότερο τρόπο, κολλώντας δηλαδή στην πρώτη ανηφόρα, ο Jarvis έπρεπε να υπερβάλει εαυτόν για να διεκδικήσει τη νίκη. Μόλις στο δεύτερο check point βρισκόταν στη 17η θέση ενώ κατάφερε να τεθεί επικεφαλής δεκαπέντε λεπτά πριν τον τερματισμό του!

“Είναι πάντα ιδιαίτερη μια νίκη εδώ αλλά ο τρόπος με τον οποίο την πέτυχα αυτή τη φορά, την κάνει μία από τις καλύτερες! Κόλλησα κι έχασα πολλές θέσεις στην αρχή του αγώνα και στη συνέχεια λόγω σκόνης ήταν πολύ δύσκολα τα προσπεράσματα. Κατάφερα να μπω στην εξάδα στο 15ο checkpoint και στη συνέχεια ήξερα πως το κομμάτι “Carl’s Dinner” θα ήταν καθοριστικό και κέρδισα πολύ χρόνο εκεί. Στην συνέχεια είδα κάποιους να έχουν κολλήσει στην “Πράσινη Κόλαση” και λίγο μετά πήρα την πρωτοπορία. Φυσικά με τον Walker πίσω μου δεν ησύχασα παρά μόνο όταν είδα την καρό σημαία” είπε ο Jarvis μετά τον τερματισμό του."

wess erzberg rodeo red bull hare scramble 6

Με τους δύο πρώτους γύρους του World Enduro Super Series να έχουν ολοκληρωθεί, σειρά έχει τώρα ένας κλασικός αγώνας Enduro, το Trèfle Lozérien AMV στη Γαλλία, το Σαββατοκύριακο 8-10 Ιουνίου.

Πηγή: Red Bull

- Η ελληνική συμμετοχή στο φετινό Erzberg Rodeo ήταν ο Νίκος Καμπούρης με Sherco 300 SE, ο οποίος προκρίθηκε 354ος και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 256η θέση.

kabouris

Βαθμολογία                                         Αποτελέσματα

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick 2024, κατασκευασμένα από καινοτόμα μείγματα γόμας έκαναν το αγωνιστικό τους ντεμπούτο στο Κατάρ
Ο αναβάτης της CFMOTO Aspar Team, David Alonso, γίνεται ο πρώτος φετινός νικητής της Moto3 προσπερνώντας πέντε αναβλατες στον τελευταίο γύρο
Οι εποχές έχουν αλλάξει και ο Bagnaia παίρνει λιγότερα από τους παλιούς superstar
Έτοιμα όλα για την πρώτη εκκίνηση κανονικού αγώνα για το 2024 και τα απρόοπτα συνεχίστηκαν.