Αγώνες Ελλάδας

Πανελλήνιο Πρωτ. Ταχύτητας 1ος αγώνας Μέγαρα: Νέοι, Racing, SS300, Open

Ο Παπανικολάου κλέβει τις εντυπώσεις

03.04.2018

Στην κατηγορία Νέων αλλά και στην Racing o μικρός Χρήστος Παπανικολάου μέλος της ομάδας του Γιάννη Μπούστα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής

To Σάββατο στην διαδικασία των κατατακτήριων δοκιμών ο χρόνος του ήταν «απλησιάστος». Με το ολοκαίνουργιο δικύλινδρο Kawasaki Ninja 400 έκανε 1:04.558 και ήταν κατά τρία δευτερόλεπτα ταχύτερος του δεύτερου των δοκιμών Γιώργου Μπαξίσογλου με το μονοκύλινδρο KTM RC390. Την πρώτη τριάδα έκλεισε ο Νίκος Ελευθεριάδης με Yamaha R3 που ήταν κατά 0.005 πιο αργός από τον αναβάτη της ΚΤΜ.

N6

Στον αγώνα ο Παπανικολάου ξέφυγε από την αρχή έκανε μεγάλη διαφορά και κέρδισε άνετα τον αγώνα. Μέχρι τον όγδοο γύρο οι Μπαξίσογλου και Ελευθεριάδης μάχονταν για την δεύτερη θέση, όμως το λάθος του αναβάτη της ΚΤΜ τον οδήγησε σε πτώση. Ο Ελευθεριάδης πήρε ανενόχλητος σχεδόν την δεύτερη θέση. Τρίτος ήταν ο Κυριάκος Λιούτας με ΚΤΜ, τέταρτος ο Γιώργος Γερακιανάκης με Yamaha, πέμπτος ο τραυματίας Θωμάς Σκούρτας με KTM και έκτος ο Γιάννης Κυριακού με Yamaha.

R8

Στην κατηγορία Racing που διεξάγεται μαζί με την Supersport 300 o Παπανικολάου είχε σημειώσει και πάλι τον ταχύτερο γύρο πάνω σε μια μοτοσυκλέτα Honda NSF 250 προδιαγραφών Moto3. Στον αγώνα τα «έβαλε» με τα δίχρονα αγωνιστικά των 250 κ.εκ. και πραγματοποίησε μια φανταστική εμφάνιση αφού για πολλούς γύρους έμεινε κολλημένος πίσω και πολλές φορές μπροστά απόν τον πολύπειρο Ανδρέα Λεφεβρ (Yamaha TZ250)που πήρε την πρώτη καρό σημαία της χρονιάς. Τρίτος ήταν ο Γιώργος Κίτσος με Honda RSW 250 ο οποίος έκανε και τον ταχύτερο γύρο στον αγώνα με 1:03.400.

SS1

Στην Supersport 300 o Νίκος Ελευθεριάδης μετά την δεύτερη θέση στην κατηγορία νέων πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού. Ο αναβάτης της Yamaha με το R3, άφησε πίσω του τα δύο ΚΤΜ RC390 με τους Παναγιώτη Κόκκινο και Χρυσόστομο Χατζηγιακουμίδη.

01

Η κατηγορία Open με πέντε συμμετοχές τα είχε όλα. Πτώση, εναλλαγές στην κορυφή και μάχες ως το τέλος. Τελικός νικητής ο Νίκος Μουρτζής με Yamaha R1. Πίσω του τερμάτισε ο Μάρκος Αγγελακόπουλος με Honda CBR1000 και τρίτος μετά από μάχη με τον Γιώργο Χάλαρη μέχρι την τελευταία στροφή ο Τάσος Τζικάκης με Suzuki GSX-R1000. O Σπύρος Μουτόγλης στα μέσα του αγώνα στην προσπάθεια του να μείνει στην κορυφή είχε πτώση και εγκατέλειψε.

Τα ελαστικά MICHELIN Power Slick MotoGP 2024 δίνουν στους αναβάτες αυτοπεποίθηση σε μια βρώμικη και ολισθηρή πίστα, χάρη στα νέα μείγματα γόμας
Loris Capirossi και Luigi Dall’ Igna εκφράζουν τους προβληματισμούς τους για τις ταχύτητες που συνεχώς αυξάνονται
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε την συμμετοχή της στον θρυλικό αγώνα αντοχής με μια ειδική έκδοση του GSX-R που θα χρησιμοποιεί βιώσιμα εξαρτήματα και καύσιμα